Ustavno sodišče je zapisalo, da zakonodajalcu stvaren razlog v javnem interesu sicer ne preprečuje, da uzakoni znižanje pokojninskih prejemkov, vendar pa mora pri tem spoštovati načelo enakosti. Odločitev o razvrstitvi določenih skupin prejemnikov, katerim so bile pokojnine znižane, pa je bilo po oceni ustavnega sodišča arbitrarno, in zanjo »ni bilo bodisi ustavno dopustnih bodisi razumnih razlogov«.

Zahtevo za presojo ustavnosti določb 143. člena Zujfa je julija lani vložila nekdanja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik. »Lahko rečem, da je to zmaga pravne države in zmaga za vse posameznike, ki so bili prizadeti v svojem človeškem dostojanstvu. Res sem vesela, da je ta trnova pot za te ljudi končana,« nam je dejala Čebašek-Travnikova.

Z odločitvijo ustavnega sodišča je zadovoljna tudi predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak. »To je luč v predoru, ki pomeni upanje, da bo pravna država le začela veljati. Veseli me, da se tisti, ki odločajo, začenjajo zavedati, da bomo lahko živeli skupaj le, če bomo spoštovali pravno državo,« je povedala Kožuh-Novakova in dodala, da je bila pravico pripravljena uveljaviti tudi na evropskem sodišču.

Zujf je, kot je znano, pokojnine, višje od 622 evrov, zmanjšal za od 100 do 350 evrov okoli 8000 upokojencem, ki so delali v drugih republikah nekdanje SFRJ, 7500 udeležencem NOB in španske vojne, 3900 internirancem in beguncem, 2700 bivšim vojaškim zavarovancem, 1500 delavcem organov za notranje zadeve in »zaporov«, 1300 osebam z aktivno službo v JLA in 1100 osebam na podlagi zakona o popravi krivic. Dopolnjeni Zujf, ki je začel veljati z novim letom, je iz omenjenega znižanja izvzel le upokojence, ki so delali v drugih republikah nekdanje SFRJ.

Na Zpizu vsebine odločbe včeraj niso komentirali, obljubili pa so, da bodo več pojasnil dali danes. Ob tem so poudarili, da bodo odločitev ustavnega sodišča spoštovali in izvršili.