Novi uredbi povečujeta pristojnosti Evropske komisije pri nadzoru fiskalne trdnosti proračunov članic evroobmočja, hkrati pa naj bi povečali demokratični nadzor izvajanja ukrepov. Evropski poslanci niso radikalno spremenili prvotnih ciljev zakonodajnega svežnja, so pa dodali mnogo določb, ki naj bi spodbujale rast in zaposlenost. Dodali so tudi določbe, ki naj bi izboljšale transparentost postopkov in demokratično verodostojnost.

Pravila naj bi začela za države članice območja evra veljati v naslednjem proračunskem obdobju, torej za proračune za leto 2014. Dvojček vključuje dve uredbi. Prva prinaša krepitev nadzora nad predlogi nacionalnih proračunov članic območja evra, še posebej tistih v postopku zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja. Med drugim predvideva, da države vsako leto do 15. oktobra predloge proračunov posredujejo Svetu in Evropski komisiji, ki o njih podata svoje mnenje in po potrebi pozoveta k spremembam.

Mojca Kleva Kekuš zakonodajo pozdravlja

Druga uredba se nanaša na krepitev nadzora nad članicami območja evra, ki se soočajo z resnimi finančnimi motnjami ali so zaprosile za finančno pomoč.

Poslanka Mojca Kleva Kekuš (S&D/SD) pozdravlja danes potrjeno zakonodajo, saj se Evropa z njo »na posledice krize odziva s spodbujanjem gospodarske rasti in ustvarjanjem novih delovnih mest ter skuša zagotoviti boljšo preglednost in demokratično odgovornost odločitev evropskih institucij«. »Varčevanje za vsako ceno namreč ne vodi nikamor.«