Neposredni odziv na pričetek vojaških vaj je bila nova grožnja Severne Koreje, da bodo prekinili povezavo kriznega telefona med uradnim Seulom in Pjongjangom. Južna Koreja je danes dvakrat preverila povezavo, obakrat klic ni bil sprejet.

Letošnje vaje, na katerih bo sodelovalo prek 13.000 vojakov, bodo trajale do 21. marca, sledijo pa tretjemu jedrskemu poskusu Severne Koreje, ki so ga izvedli pretekli mesec. Varnostni svet ZN je zaradi testa Severni Koreji naložil strožje sankcije. V vojaških vajah bo sodelovalo deset tisoč južnokorejskih vojakov in tri tisoč ameriških, analitiki pa ocenjujejo, da so jedrski testi Severne Koreje namenjeni predvsem zagotavljanju zvestobe vojske in prebivalstva novemu vodji Kim Jong Unu.

Grožnje Pjongjanga med tovrstnimi vojaškimi vajami sicer niso novost, analitiki pa opozarjajo, da je v teh situacijah potrebna zgolj ena nesreča, ki bi izzvala konfrontacije in eskalacije trenj med državama v resen konflikt. Pjongjang na splošno trdi, da so vaje priprave na invazijo severa. Čeprav se Južna Koreja običajno na grožnje s severa ne odziva, so tokrat obljubili oster vojaški odziv na provokacije s Pjongjanga. Bela hiša je zagotovila, da grožnje Severne Koreje niso nevarne za ZDA, saj naj bi se bili Američani sposobni obraniti severnokorejskega balističnega napada.