Z obdavčevanjem sokov, ki jih pridelajo lokalni slovenski pridelovalci in so narejeni iz naravnih sestavin brez dodanega sladkorja, je vzpostavljena še ena ovira pri razvoju podeželja in zdrave, lokalne in nacionalne pridelane hrane oz. pijače, so zapisali na OZS.

Zaradi višje cene brezalkoholnih pijač bo po njihovem mnenju marsikdo posegel po alkoholu, ki bo relativno cenejši, kar predstavlja problem zlasti pri mlajši populaciji. "Zakon je škodljiv in bo imel še druge negativne posledice, denimo povečanje števila prometnih nesreč zaradi vožnje pod vplivom alkohola," so prepričani. OZS zato predlaga, da se predlog zakona o davku na sladkor in sladila v brezalkoholnih pijačah umakne iz postopka sprejemanja.

Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS poleg tega predlaga tudi znižanje stopnje DDV za prodajo brezalkoholnih pijač v gostinskih lokalih s sedaj veljavnih 20 odstotkov, saj to po njihovem mnenju predstavlja anomalijo.

"Če kupiš brezalkoholno pijačo v trgovini, je stopnja DDV 8,5 odstotka, če jo kupiš v gostinskem lokalu ali če opravljaš gostinsko dejavnost, pa je stopnja DDV 20 odstotkov, kar je nesprejemljivo," so poudarili.

Ministrstvo za finance si sicer od obdavčitve sladkih pijač obeta dodatnih 14 milijonov evrov proračunskih prihodkov. Kot je razvidno iz predloga zakona, bodo obdavčeni sladkor in sladila v brezalkoholnih pijačah ter v pripravkih za brezalkoholne pijače. Ne bodo pa obdavčene mineralne vode in vode, ki ne vsebujejo sladkorja, sladil ali arom.

Obdavčene bodo vse brezalkoholne pijače, ne glede na to, ali so jim bili sladkor oz. sladila dodani ali pa gre za "naravni" sladkor v pijači. Izjema bo veljala le za brezalkoholne pijače, proizvedenih iz svežega sadja za neposredno prodajo potrošnikom in porabo v gostinskih lokalih.