Novica, da mora ljubljanski župan Zoran Janković poravnati globo v višini 3000 evrov, ker je kršil zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, je včeraj spodbudila dodatne pozive Jankoviću, naj odstopi. V svetniški skupini NSi so prepričani, da je to prvi dokaz, da je Janković z občinskim denarjem ravnal nezakonito in da bi zato moral županski stolček prepustiti nekomu drugemu. Da bi moral odstopiti, sta se strinjali še Metka Tekavčič (SD) in Meta Vesel Valentinčič (DeSUS).

Svetniki iz NSi so se sklicevali na »pravnomočno obsodbo« Jankovića. Vendar nekdanji predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos opozarja, da župan ni bil pravnomočno obsojen. »Janković ni bil v kazenskem postopku, da bi lahko bil pravnomočno obsojen. Bil pa je v prekrškovnem postopku, o katerem je po pritožbi odločalo tudi višje sodišče,« je pojasnil Kos. Tudi Rajko Pirnat je povedal, da je višje sodišče s svojo pravnomočno odločitvijo presodilo, da je Janković nesporno odgovoren za nastali prekršek.

Vodja službe za pravne zadeve Mestne občine Ljubljana Jasna Plazl je zatrdila, da globe ni dobil župan kot fizična oseba, temveč je moral kot predstojnik mestne občine prevzeti odgovornost za ravnanje občinskih strokovnih služb, ki v dve pogodbi o sofinanciranju letnega programa športa niso prepisale besedila protikorupcijske klavzule iz zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Zakonodaja namreč določa, da za prekršek ne more odgovarjati lokalna skupnost kot taka, temveč njen zakoniti zastopnik, je dodala Plazlova.

Da je Janković globo dobil kot predstavnik občine in ne kot posameznik, na podlagi zakona o preprečevanju korupcije sklepa tudi Kos. Povedal je, da omenjeni zakon za prekrške, ki jih storijo fizične osebe, predvideva maksimalno kazen v višini 1200 evrov, za odgovorne osebe denimo občin pa najvišja predvidena kazen znaša 4000 evrov.

Na komisiji za preprečevanje korupcije so potrdili, da so Jankovića oglobili zaradi manka protikorupcijskih klavzul v nekaterih pogodbah. Hkrati so zanikali navedbe nekaterih medijev, da so župana kaznovali, ker naj bi kršil tisti del protikorupcijske zakonodaje, ki podaja omejitve poslovanja. Nekateri mediji so namreč poročali, da je komisija globo, ki jo je kasneje potrdilo višje sodišče, izrekla, ker je občina zaradi izvajanje letnega programa športa sklepala pogodbe s Košarkarskim klubom Union Olimpija, ki ga vodi Jankovićev svetnik Jani Möderndorfer, in z Rokometnim klubom Olimpija, kjer v predsedstvu sedi županov sin Jure Janković. A na protikorupcijski komisiji so zatrdili, da v postopku, ki so ga sprožili zaradi anonimne prijave, niso odkrili kršitev omejitve poslovanja z društvi niti nasprotja interesov.

Ob tem so na komisiji poudarili še, da globe niso izrekli zaradi korupcije, ampak zaradi kršitve določenega člena zakona o preprečevanju korupcije, ki določa, da morajo imeti vse pogodbe, ki jih sklepajo občine in druge institucije iz javnega sektorja, protikorupcijsko klavzulo. Dodali so, da Janković globe do sedaj še ni plačal.