Pozitivna Slovenija (PS), Državljanska lista (DL) in DeSUS, ki vztrajajo pri oblikovanju projektne vlade, imajo v parlamentu le 39 glasov in bi po odločitvi SLS, da odhaja v opozicijo, za sestavo nove vlade nujno potrebovale sodelovanje SD z desetimi poslanci. Ta pa nad vstopom v vlado ni navdušena in še vedno poudarja nujnost čimprejšnjih predčasnih volitev. Vendar pa možnosti, da se vendarle pridružijo novi, levosredinski koaliciji, ne izključujejo povsem.

PS je včeraj razkrila, da si za mandatarja želi strokovnjaka za ustavno pravo Mira Cerarja, ki ima zagotovljenih vseh 27 glasov njihovih poslancev. Kot je dejala začasna predsednica Alenka Bratušek, jim je Cerar na njihova poizvedovanja odvrnil, da se lahko o kandidaturi resno pogovarjajo le, če bo užival dovolj široko podporo. Vprašanje pa je, kako verjetna je sploh Cerarjeva kandidatura, saj nam je včeraj dejal, da je o njej za zdaj dobil le namig, resno pa se o tem še niso pogovarjali. »Pripravljen sem se udeležiti pogovora, da vidim, za kaj gre.«

Tak informativni pogovor s Pozitivno Slovenijo bo imel Cerar po naših informacijah že danes. Na njem bodo – kot pričakuje Bratuškova – tudi ugotovili, kako vidi svoje morebitno mandatarstvo in kakšne pogoje bo postavil. V PS zagotavljajo, da so mu tako pri izbiri kadrov kot tudi pri drugih potezah pripravljeni pustiti zelo proste roke. Vodji največje parlamentarne stranke se tako ne zdi nujno niti to, da bi morali biti v vladi predsedniki koalicijskih strank, kaj šele drugi politični izbranci.

Da ga ne bi pretirano vznemirilo, če ne bi bil več v vladi, poudarja tudi zunanji minister in prvak DeSUS Karl Erjavec, ki bodočo ministrsko ekipo vidi kot kombinacijo starih in novih kadrov. Erjavec je tudi prepričan, da je Cerar najboljša rešitev v tem trenutku, zato bi ga stranka podprla. »Velja za moralnega, etičnega človeka, kakršnega zdaj potrebujemo,« meni Erjavec. Podporo Cerarju napovedujejo tudi v Državljanski listi. Njenemu predsedniku Gregorju Virantu se zdi ključno to, da bi bil mandatar kredibilna oseba, ki bi uživala široko zaupanje ljudi: »V tem trenutku je to lahko nekdo, ki ne prihaja neposredno iz sveta politike.«

Čeprav v nekaterih strankah navajajo, da s kandidaturo Mira Cerarja niso seznanjeni, v PS poudarjajo, da so dosedanji pogovori predstavnikov strank morebitne prihodnje koalicije pokazali, da prav Cerar med vsemi možnimi imeni za mandatarja uživa najširšo podporo. »Kdor bo imel izgovor, da ne gre v vlado, ki bi jo vodil Cerar, v resnici noče, da se zamenja Janez Janša,« dodajajo. Prav motiv za zamenjavo sedanjega premierja utegne biti odločilen za morebitno širšo podporo kandidatu za novega mandatarja. Prvak SLS Radovan Žerjav namreč napoveduje, da bo stranka podpirala vse postopke in aktivnosti, ki vodijo k čimprejšnjim predčasnim volitvam, četudi se bo po odstopu obeh njenih ministrov (Žerjava kot gospodarskega in Franca Bogoviča kot kmetijsko-okoljskega) na seji državnega zbora v začetku marca preselila v opozicijo. Druge poti do skorajšnjih predčasnih volitev, kot je konstruktivna nezaupnica Janševi vladi, namreč ne vidijo.

A bi bila ta pot mogoča le v primeru, če bi parlament podprl novega mandatarja, medtem ko ministrska ekipa ne bi dobila dovolj glasov. Takšnemu slamnatemu mandatarju pa nasprotujejo tako v DL kot v PS. »To bi bilo izigravanje ustave in zelo nespodobno,« je takšen manever ocenil Virant. Z njim se je strinjala tudi Bratuškova: »To bi bilo neodgovorno. Sploh do takšnega kandidata, kot je Miro Cerar.«

Cerarja že blatijo

Prvak SD Igor Lukšič je bil včeraj kritičen do tega, da je PS ime Mira Cerarja kot možnega mandatarja »ušlo« v javnost, ne da bi bil o tem sprejet kakšen trdnejši dogovor: »Neresno in neodgovorno je do kandidata, da ga najprej vržeš javnosti in čakaš, ali bo preživel ali ga bodo požrli.« Resen in odgovoren predlagatelj bi moral po Lukšičevem prepričanju do kandidata priti po drugi poti: dokler ni res trden, se ga ne izpostavlja javnosti. »Nasprotniki ga bodo diskreditirali,« poudarja predsednik SD. In ta njegova napoved se že uresničuje. Tako je SDS na twitterju med drugim zapisala: »Strokovni sodelavec odvetniške pisarne Senica, brez najmanjših izkušenj v vladi ali vsaj v gospodarstvu, bo kar predsednik vlade?« Ko so mediji včeraj popoldan na obisku pri Gregorju Virantu v parlamentu izsledili Spomenko Hribar, so v SDS dodali: »Je Spomenka Hribar v državnem zboru pri Virantu pletla Kučanovo vlado?« Predstavnik za stike z javnostmi NSi Jernej Vrtovec pa je čivknil: »Cerar za predsednika vlade je maček v žaklju. Brez izkušenj, brez mednarodnih povezav in poznanstev. Zgolj modrovanje je mnogo premalo za predsednika vlade.«

Cerarju je bolj naklonjena predsednica NSi Ljudmila Novak: »Je ugleden pravnik in človek vrednot v mnogih pogledih. Ga spoštujem. Njegova kandidatura me ne preseneča, saj je ves čas vpet v politično življenje, čeprav kot strokovnjak.« Je pa NSi, kot pravi Novakova, še vedno del te koalicije in o tem, ali bi Cerarja podprli za mandatarja, niso razpravljali.

Interpelacija proti Turku že nastaja

Ali obstaja možnost za koalicijo, ki bi Janšo odpeljala z oblasti, naj bi po napovedih Igorja Lukšiča preverili z interpelacijo proti superministru Žigi Turku, ki jo bodo drugim strankam ponudili v podpis do torka. A se ta ideja marsikomu ne zdi ravno domiselna. »Če bomo z interpelacijo odstavljali vsakega ministra posebej, bomo to počeli do novega leta. S pozivom h konstruktivni nezaupnici nam je Janez Janša vrgel rokavico in mi jo moramo pobrati. Prepričan sem, da bo ta vlada padla že v začetku marca,« je optimističen Karl Erjavec.

Tudi Radovan Žerjav dvomi, da interpelacije posameznih ministrov vodijo k čimprejšnjim predčasnim volitvam.