Kadrovske menjave so deloma posledica odhoda Državljanske liste (DL) iz vlade in odstopa njenih dveh ministrov (Janeza Šušteršiča za finance ter Senka Pličaniča za pravosodje in javno upravo), a naglica pri zamenjavah vseeno preseneča. Državni zbor se je namreč z odstopom omenjenih ministrov seznanil v četrtek, 31. januarja, tik pred 19. uro, a že naslednje jutro Janezu Šušteršiču in kopici njegovih najtesnejših sodelavcev magnetne kartice, ki so jim odpirale vrata v delovne prostore, niso več delovale. Čez noč so jih namreč razrešili s položajev. Tudi štiri generalne direktorje direktoratov, četudi ima novi minister (začasno je to premier Janez Janša) leto dni časa, da se odloči za njihovo morebitno slovo.

Seliškar: Tako je naneslo

Vlada je včeraj med drugim imenovala novega vršilca dolžnosti generalnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje in javno upravo. Matijo Mrzela, ki je bil na tem mestu le dober mesec, je zamenjal Janez Lampe, ki je – tako kot nova državna sekretarka Mojca Kucler Dolinar – iz Nove Slovenije. Član te stranke je tudi Uroš Korošec, od včeraj novi vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za investicije in nepremičnine na ministrstvu za pravosodje in javno upravo, ki je bil pred tem kot politolog in obramboslovec svetovalec obrambnega ministra Aleša Hojsa (tudi on je član NSi) za področje logistike.

Razrešen je tudi generalni direktor Geodetske uprave RS (Gurs) Aleš Seliškar. Po navedbah vlade je v včerajšnji odstopni izjavi sam predlagal razrešitev, kar je nekoliko presenetljivo, saj se je pred časom kljub zelo burnim odzivom javnosti na vrednotenje nepremičnin, ki ga je opravil Gurs, trdno oklepal direktorskega stolčka in se mu je uspelo obdržati na njem, čeprav se mu je pošteno majal. Je leto dni pred koncem mandata Seliškar res odšel prostovoljno? Potrdil nam je, da se poslavlja v dogovoru z ministrom za infrastrukturo in prostor Zvonkom Černačem. »Tako je naneslo,« je dejal. Na vprašanje, ali bi ostal direktor do konca mandata, če si minister ne bi zaželel njegovega odhoda, pa je odgovoril pritrdilno. Seliškarja bo tako 1. marca na čelu Gursa zamenjal geodet Gregor Klemenčič, za katerega odhajajoči direktor, kot pravi, ni še nikoli slišal. Zato pa Klemenčiča zelo dobro poznajo v stranki SDS, katere član je. Na zadnjih županskih volitvah je bil, denimo, vodja volilnega štaba esdeesovega kandidata za župana Novega mesta Bojana Kekca, v času, ko je bil Kekec direktor novomeške komunale, pa njegov sodelavec.

Novo-stari izzivi Ljuba Žnidarja

Vlada je včeraj s položaja državnega sekretarja na ministrstvu za infrastrukturo in prostor razrešila Ljuba Žnidarja, prav tako člana SDS. Žnidar ima očitno rad novo-stare izzive. Konec decembra 2011 je sedel v poslansko klop, sredi lanskega oktobra jo je predčasno zapustil, saj je, kot rečeno, postal državni sekretar. Takrat smo v Dnevniku zapisali, da naj z udobnega položaja v državnem zboru ne bi šel povsem prostovoljno. V to naj bi ga prisililo vodstvo stranke in s tem zagotovilo službo brezposelni članici SDS Alenki Koren Gomboc, sicer sestrični soproge predsednika vlade, ki je postala nadomestna poslanka.

Žnidar je takratno Dnevnikovo pisanje označil za »zlonamerno natolcevanje« in zatrdil, da je mesto državnega sekretarja sprejel povsem prostovoljno, kot nov izziv na področju, ki ga je spoznaval ter zanj pridobival reference in znanja že v preteklosti. No, včeraj je Ljubo Žnidar sprejel novo-stari izziv. V trenutku, ko ima njegova naslednica v državnem zboru Alenka Koren Gomboc hude težave s kredibilnostjo, se je – spet prostovoljno – odločil, da odstopi s položaja državnega sekretarja in se po treh mesecih vrne v državni zbor. In ker je vlada nemudoma ugodila njegovi želji in ga razrešila, naj bi ga poslanski kolegi medse znova sprejeli že na današnji izredni seji, Koren-Gombočeva pa po kratki poslanski avanturi zapušča parlament.

Ministrski zbor je včeraj Petra Debeljaka ponovno imenoval za direktorja urada za mladino, v oči pa bode predvsem to, da so ga za novo petletno vodenje postavili tako rekoč na zalogo, saj mu mandat poteče šele zadnjega julija. Debeljak je bil v času prve Janševe vlade šef kabineta tedanjega ministra za šolstvo iz vrst SDS Milana Zvera.

Se bo morala Kucler-Dolinarjeva odpovedati članstvu v ECRI?

Nova državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje in javno upravo Mojca Kucler Dolinar pa se je očitno dokopala do nekaterih nezdružljivih funkcij. Oktobra lani je bila namreč sedanja predsednica ljubljanskega mestnega odbora NSi imenovana za slovensko članico evropske komisije za boj proti rasizmu in nestrpnosti (ECRI), neodvisnega organa Sveta Evrope. Ta izbira je tako v opoziciji kot tudi v civilni družbi sprožila vrsto kritik in nasprotovanj. Več kot petdeset predstavnikov neodvisnih organizacij in drugih intelektualcev se je podpisalo pod odprto pismo, v katerem so med drugim ugotavljali, da je vladna odločitev v nasprotju s statutom ECRI. Ta namreč zahteva moralno avtoriteto in strokovnost članov. Ob tem so tudi poudarili, da je absurdno pričakovati, da bo Kucler-Dolinarjeva svoj mandat izpolnjevala neodvisno od navodil vlade, saj je karierna političarka in vidna članica desne koalicijske stranke. S tem, ko je Kucler-Dolinarjeva postala državna sekretarka na MPJU, se je možnost, da bi v ECRI delovala neodvisno od navodil vlade, še bistveno zmanjšala, njeno članstvo v tem telesu pa je po mnenju nekaterih naših sogovornikov iz nevladnih organizacij zdaj še toliko bolj nesprejemljivo. Zato smo MPJU vprašali, ali bodo namesto Mojce Kucler Dolinar v ECRI predlagali drugega predstavnika Slovenije. Odgovorili so nam, da državna sekretarka »čaka na pravno mnenje glede različnih rešitev v zvezi s članstvom v ECRI« in bo odločitev sprejela po pridobitvi tega mnenja.