Ekipa, s katero je španski premier odpotoval v Berlin, je bila številna, spremljali so ga številni ministri španske vlade. Predsednik španske vlade Mariano Rajoy naj bi se z Angelo Merkel pogovarjal o gospodarskem sodelovanju, o skupnih projektih in pričakoval je, da ga bo kanclerka pohvalila za njegova varčevalna prizadevanja.

To je tudi storila, spregovorila je o velikem spoštovanju in občudovanju tega, kar je uspelo uresničiti Špancem, toda obisk je vendarle postal neprijeten ob novinarskih vprašanjih, ki so nakazala korupcijsko afero v Španiji.

»Imate še avtoriteto, da od Špancev zahtevate še več žrtev? Menite, da so obtožbe nekdanjega blagajnika stranke napad na vas? Gospa Merklova, ali verjamete, da ima španski premier še oblast v rokah?« so bila vprašanja novinarjev na tiskovni konferenci. Kanclerka je bila sicer redkobesedna, a jasna: s španskim premierjem imata odnos, ki temelji na zaupanju, in prepričana je, da bo Rajoy izpolnil težke naloge v Španiji. Pri tem uživa vso nemško podporo, je dejala Merklova. S tem je podprla predsednika vlade, ki mu v Španiji zaupa vedno manj njegovih volilcev.

Gradbena podjetja podkupovala vodilne politike

Tako Mariano Rajoy kot tudi njegova ljudska stranka se doma soočata s hudimi očitki korupcije. Španski premier naj bi v več kot 10 letih prejel okoli 320.000 evrov ilegalnega denarja, poleg tega naj bi bile v obseg podkupovanja vključene tudi njegove obleke in kravate.

Španski časopis El Pais je namreč objavil zapiske nekdanjega blagajnika španske ljudske stranke Luisa Bárcenasa o domnevno tajnih računih, prek katerih naj bi najvišji funkcionarji španske ljudske stranke prejemali podkupnine, med njimi naj bi 11 let (do leta 2008) tudi sedanji premier prejemal 25.200 evrov na leto. Denar naj bi pretežno prihajal od gradbenih podjetij v času velikega gradbenega balona, politiki so ga s tem, ko so odobrili posamezne projekte, šele omogočili in so zato sokrivi za krizo, ki je nastala predvsem zaradi poka prenapihnjenega nepremičninskega balona, trdijo španski mediji.

Šef španske vlade je tako kot včeraj že tudi v soboto zavrnil vse očitke in dejal, da sta on in njegova stranka žrtvi politične zarote ter da bo odločno nadaljeval svoj boj za reforme. Medtem je več grafologov že potrdilo, da so zapiski nekdanjega blagajnika španske ljudske stranke očitno verodostojni, res pa je, da je tudi sam Bárcenas vpleten v hud korupcijski škandal: očitajo mu, da naj bi na bančne račune v Švici preselil 22 milijonov evrov. Deset milijonov naj bi na osnovi lani sprejetega zakona o davčni amnestiji že opral. Glede na to, da ga je ljudska stranka ob teh obtožbah pustila na cedilu, ima nekdanji tajnik zagotovo motiv, da škoduje tudi svojim nekdanjim strankarskim kolegom.

Ljudska stranka bo tožila medije

Zanimivo je, da premier ni napovedal tožbe proti nekdanjemu blagajniku stranke, čigar zapiski so osnova sedanjih očitkov. Politiki ljudske stranke so napovedali, da bodo svoje poslovanje naredili čim bolj pregledno in da bodo davčne napovedi vodilnih politikov objavili na svoji spletni strani. Ljudska stranka je hkrati sporočila, da bo proti medijem, ki so objavili očitke, sprožila tožbe in zahtevala pravico pred sodišči, toda Španci očitno ne verjamejo več svojemu premierju.

Konec tedna so v več španskih mestih tisoči protestirali proti predsedniku vlade, opozicija zahteva, da predsednik vlade odstopi. Gospodarska kriza se je konec lanskega leta nepričakovano zelo zaostrila. Bruto družbeni proizvod se je v zadnjem četrtletju v primerjavi s tretjo četrtino leta zmanjšal še za 0,7 odstotka, kar je najhujši padec od sredine leta 2011. Vsak četrti Španec je danes že brez dela, posebej problematično je, da se čedalje več družin sooča s prisilno izselitvijo, ker ne morejo več plačevati najemnin ali stroškov bivanja. Med mladimi je brezposelnost krepko presegla 50 odstotkov. Zato vsakodnevna odkritja korupcijskega ravnanja najvišjih politikov ljudske stranke še toliko bolj podžigajo nezadovoljstvo množic.