Postojna.Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je med svojim obiskom v Postojni prejšnji teden razkril, da bi želel v stavbo nekdanje policijske uprave (PU), ki je poldrugo leto po ukinitvi PU Postojna prazna, ponovno vrniti policiste. Načrtovana gradnja nove stavbe PU v Kopru pa se očitno odmika.

Namesto prodaje obnova?

»Ne vem, zakaj bi stavbo nekdanje PU v Postojni prodajali, če jo lahko obnovimo in sami koristimo. Če jo pustimo tako propadati še pet let, bo pa res za podreti,« nam je dejal Gorenak. Po ukinitvi PU Postojna so na generalni policijski upravi sicer napovedali odprodajo stavbe, češ da »funkcionalno ne ustreza potrebam policije«, prav odprodajo nepotrebnih stavb in posledično nižje obratovalne stroške pa so izpostavili tudi kot enega od pozitivnih (finančnih) učinkov projekta združevanja policijskih uprav Libra. Toda že kmalu je bilo jasno, da bo v trenutnih razmerah primernega kupca težko najti, zato so očitno nekoliko pozabili tudi na ustrezno upravljanje, saj je lansko zimo po zmrzali poplavilo celo nadstropje stavbe.

Minister zdaj ocenjuje, da bi bilo smiselno stavbo obnoviti in vanjo preseliti določene policijske službe iz Kopra, saj finančna sredstva trenutno ne dopuščajo gradnje nove stavbe PU v Kopru, ki bi rešila prostorske probleme tamkajšnjih policistov. »Pa tudi nikjer ne piše, da moramo imeti veliko palačo v Kopru, kjer bi bile vse službe. Z direktorjem policijske uprave v Kopru sva dogovorjena, da naredi kadrovski plan, katere službe bi bilo možno iz Kopra v nekem doglednem času preseliti v Postojno,« je pojasnil Gorenak. Možnost, da bi Postojna ponovno imela svojo PU, pa po njegovih besedah do nadaljnjega ni realna. Iz ilirskobistriškega in postojnskega konca se po ukinitvi PU Postojna na delo v Koper sicer vozi okrog 70 ljudi.

Postojnski sindikat: To je cenejša rešitev

»V kriznih časih, ko se policistom nižajo plače, zaradi česar tudi stavkamo, se mi res ne zdi primerno, da bi davkoplačevalski denar namenili za novogradnjo, sploh če obstaja cenejša možnost obnove stavb v Postojni. Te so že v lasti policije in jih je zdaj treba prazne vzdrževati, medtem ko se skoraj vse prostore v Kopru najema,« rešitev podpira Jure Ocepek, predsednik Območnega policijskega sindikata Postojna, ki je pred časom predlagal celo možnost preselitve celotne koprske uprave v Postojno, kjer ima notranje ministrstvo v lasti tudi ogromen kompleks nekdanjih vojašnic. Glede preselitve določenih služb iz Kopra v Postojno pa ocenjuje, da bi jih bilo smiselno izvesti tako, da bi se čim manj ljudi vozilo oziroma da bi se vozili na krajših relacijah kot zdaj, kar bi pomenilo prihranek pri potnih stroških. V Postojni bi bil po njegovih besedah lahko denimo sedež postaje prometne policije, ki ima zdaj v Postojni dislocirano enoto. »Prednost bi bila denimo, da bi bil odzivni čas na dogodke na avtocesti krajši,« poudarja Ocepek.

Koprski sindikat: Najboljša rešitev novogradnja v Kopru

Bolj kritični do ministrovih napovedi pa so v območnem policijskem sindikatu obalno-kraške regije. »Na kratek rok so lahko takšne rešitve videti kot varčevanje, dolgoročno pa bi bila celovita rešitev z novogradnjo zagotovo najboljša,« nam je dejal podpredsednik Boštjan Macarol. V sindikatu so že večkrat izpostavili, da si že vrsto let prizadevajo vodilne prepričati, »da so nujno potrebni novi, ustrezni prostori za delo policijske uprave Koper, in to v Kopru, ne pa v Postojni, pri čemer ni govora o nikakršni 'veliki palači'«. V sindikatu opozarjajo, da je sedanja stavba PU Koper namreč neprimerna za normalno delo, četudi so v njej opravili najnujnejša popravila – izravnavo tal v pisarnah. »Najeta stavba, kjer vlada huda prostorska stiska, se žal še vedno poseda in tla v prostorih ponovno visijo,« pravi Macarol. Poleg tega bi se lahko v novi stavbi združilo več dislociranih enot. Ker je Pahorjeva vlada denar za novogradnjo (13 milijonov) že zagotovila, se v sindikatu sprašujejo, kam je Janševa vlada ta denar prenakazala. Koprskemu sindikatu se pri načrtovanju morebitnih selitev ne zdi nepomembno niti dejstvo, da so v Kopru tudi sedeži ostalih državnih organov, s katerimi policija vsakodnevno sodeluje, in to ne le po telefonu.

»Vse možnosti, tudi te, o katerih govori minister, bomo skrbno pretehtali in proučili. Na podlagi objektivnih okoliščin bomo ministrstvu predlagali ustrezne možne rešitve,« pa nam je včeraj odgovorila Anita Leskovec, tiskovna predstavnica PU Koper.