Baza trgovcev z ljudmi se nahaja Kosovu, njihove povezave pa so segale v Turčijo, piše Reuters. Specializirali so se na prevoz migrantov iz Bližnjega vzhoda, predvsem Libije, Sirije in Iraka v država EU. Cena za prevoz je bila več tisoč evrov na glavo, so sporočili policisti na tiskovni konferenci v Budimpešti.

Migrante vključno z majhnimi otroki so trgovci stlačili v natrpane prostore na turističnih avtobusih, tovornjakih in ladjah, nemalokrat pa so morali ob prečkanju meje hoditi več kilometrov čez zamrznjen gozd. Nekateri migranti so ob poskusu prečkanja meje izgubili življenje. Leta 2009 je 16 migrantov umrlo, ko so prečkali ledeno mrzlo reko Tisza blizu madžarsko-srbske meje.

Slovenija v akciji ni sodelovala

Akcija je stekla v torek v jutranjih urah, ko je več kot 1.200 policistov vdrlo v 117 različnih lokacij po Evropi in aretiralo 103 osebe. Za uspešno akcijo je leto in pol sodelovalo več kot 12 evropskih držav, med njimi so Hrvaška, Češka, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Poljska Slovaška, Turčija, Kosovo, Švica in Avstrija. Slovenija v akciji ni sodelovala. »Vse osebe so osumljene sodelovanja tihotapljenja večjega števila migrantov v Evropo. Pot je večinoma potekala čez Turčijo in zahodno balkanske države,« je zapisano v poročilu organa pregona v EU Europola.

Trgovina z ljudmi in migranti je globalni ilegalni posel, kjer se letno obrne več milijard evrov. Promet po podatkih Združenih narodov zaostaja le za trgovanjem s prepovedanimi drogami in orožjem. Po poročilu mednarodne organizacije za delo iz leta 2005 znaša skupni dobiček iz te dejavnosti okoli 32 milijard dolarjev (23,6 milijarde evrov).