V Britaniji je izšla nova, debelejša in dražja brošura, namenjena vsem, ki bodo 25. marca ali kasneje opravljali »test o življenju v Združenem kraljestvu«. Ta je eden izmed pogojev za pridobitev britanskega državljanstva ali stalnega prebivališča na Otoku. Novi test bo veliko težji od dosedanjega. Kandidati morajo pravilno odgovoriti na 75 odstotkov vprašanj. Test, ki jim ga ni treba uspešno opraviti v prvem ali v omejenem številu poskusov, lahko ponavljajo, dokler niso uspešni, res pa je, da jih vsakič stane dobrih 42 evrov. Če ga želijo uspešno opraviti, morajo dobro poznati Britanijo in njeno zgodovino.

Notranje ministrstvo je na svoji spletni strani objavilo poskusni test z desetimi vprašanji, kakršna se pojavljajo v pravem testu, v katerem moraš v tri četrt ure odgovoriti na 24 vprašanj oziroma izbrati enega izmed štirih odgovorov. Kako se imenuje znamenitost – prazgodovinski spomenik, ki še vedno stoji v grofiji Wiltshire? Je to Stonehenge, Hadrian's Wall, Offa's Dyle ali Fountains Abbey? Kako je bilo ime admiralu, ki je umrl v pomorski bitki leta 1805 in ima spomenik na Trafalgarskem trgu v Londonu? Je to Cook, Drake, Nelson ali Raleigh? Leta 1801 so v Združenem kraljestvu ustvarili novo različico uradne zastave. Kako ji pogosto rečejo? The British Standard, The Royal Banner, St. George Cross ali Union Jack? To so tri izmed 408 vprašanj (pravilni odgovori so v mednaslovu) iz nove brošure, ki skupaj z odgovori stane približno 10 evrov. Ta test so uzakonili še pod prejšnjo laburistično vlado, vsebuje pa ga leta 2002 sprejeti zakon o državljanstvu, priseljevanju in azilu. Uspešno opravljen test je eden izmed pogojev za pridobitev britanskega državljanstva od leta 2005, za pridobitev stalnega prebivališča pa od leta 2007. Test naj bi kandidatom olajšal življenje v Britaniji, obenem pa pokazal, ali dovolj dobro razumejo angleščino. Mnogi so kritizirali že stari test, ker so mislili, da so od kandidatov pričakovali poznavanje veliko reči, ki jih ne vedo mnogi Britanci. V novem testu so vprašanja veliko težja.

V testu ni več vprašanj iz vsakdanjega življenja. Nadomestili so jih z vprašanji o britanski zgodovini, kulturi in tradicijah ter o dogodkih in ljudeh, ki so – tako državni sekretar za priseljevanje Mark Harper – zaslužni, da je Britanija postala »čudovit kraj za življenje«. Harper pravi, da se nova brošura in test upravičeno ne osredotočata na vprašanja, kot je, kako lahko v Britaniji zaprosiš za socialno podporo, ampak na vrednote in načela, ki so bistvo britanskosti. Novi test kritizirajo veliko ostreje kot dosedanjega Pravijo, da je podoben izpitom za elitne zasebne šole. Organizacije, ki jih skrbi po njihovem pretirano priseljevanje v Britanijo, pa ga hvalijo, češ, ljudje, ki želijo živeti v tej državi, morajo nekaj vedeti o njej. Vlada ne skriva, da je težji test del reforme priseljeniškega sistema, ki naj bi pomagal pri znižanju priseljevanja na sprejemljivo raven, hkrati pa pomagal pri tem, da bo Britanija privlačila »najbistrejše in najboljše priseljence iz vsega sveta«.