Čeprav Mestna občina Ljubljana že od leta 2010 toži družbo Bela hiša in zahteva izročitev lokala Casablanca, je njena odvetnica Martina Žaucer včeraj predlagala, naj sodišče raje počaka na dokončen razplet postopka vzpostavitve etažne lastnine, ki bo odgovoril na vprašanje, kdo je lastnik lokala. S tem sta se strinjala tudi odvetnika Bele hiše, ki jima je družbo delal lastnik družbe Miloš Budisavljević, po nekaterih informacijah sorodnik zloglasnega Dragana Tošića.

A bolj kot prizadevanja občine za Casablanco je zanimivo dejstvo, kako je lokal sploh prišel v Budisavljevićeve roke in kdo vse je pri poslu sodeloval. Podjetje Bela hiša in z njo tudi Casablanco je Budisavljavić kupil oktobra 2009, in sicer od Dragana Tošića, ki se je na ljubljanskem okrožnem sodišču ubranil obtožb o domnevno neupravičeni proizvodnji in prometu z mamili ter hudodelskega združevanja. Tošića tožilstvo sumi vodenja slovenskega dela narkokartela Darka Šarića, ki so ga srbske oblasti obdolžile tihotapljenja mamil in pranja denarja.

Dragan Tošić kupil Casablanco na dražbi

Casablanca je v Tošićeve roke prišla spomladi leta 2009, in sicer po javni dražbi družbe Coming, ki se je znašla v stečaju. Kmalu za tem je lokal prenesel na družbo Bela hiša. Za lokal je moral odšteti 250.000 evrov. Ravno nakup nepremičnine po javni dražbi naj bi dokazoval, da si želi občina z zahtevkom o izročitvi nepremičnine prisvojiti tujo lastnino, je prepričan Budisavljevićev odvetnik Dejan Ljubič, ki je še pojasnil, da mesto ni uveljavilo predkupne pravice za lokal, čeprav jo je stečajni upravitelj k temu povabil.

A prav obvestilo o nameravani prodaji nepremičnine razkriva vrsto zanimivih povezav v ozadju tega posla. Občini in še dvema lastnikoma prostorov na Mestnem trgu 17 je obvestilo po pooblastilu stečajnega upravitelja Cominga Grege Ermana poslal razvpiti ljubljanski odvetnik Brane Gorše. Javnosti je ta znan predvsem po povezavah z družbami iz kroga Darka Šarića, s katerim naj bi sodeloval tudi Tošić. Med drugim je Gorše v sodnem sporu s Slovenijalesom zastopal družbo Municipium S, ki naj bi jo po slamnatih družbah obvladoval prav Šarićev krog.

Ljubljanski odvetnik se je pred časom znašel tudi v kazenskem postopku zaradi domnevne zlorabe položaja upravitelja pri škodljivi prodaji premoženja v stečajnem postopku nad HKS Sicuro. Gorše in nekdanji upravitelj pa je bil prav tako v središču stečajno-sodniške afere in razkritja mrež upraviteljev, ki si oddajajo posle. Anonimno pismo dobrega poznavalca slovenskega stečajnega »podzemlja«, ki je na dan prišlo septembra lani, je kot eno od treh najbolje organiziranih skupin izpostavilo skupino stečajnih upraviteljev okoli družbe BDO Andreja Marinca in Grege Ermana.

Zaradi izgube lokala moral prodati stanovanje

Spor o lastništvu Casablance se bo po oceni Budisavljevićevega odvetnika Dejana Ljubiča vlekel še vsaj pet let, saj je v postopek ugotavljanja etažne lastnine vpletenih kar 18 oseb. Dokler ne bo pravnomočno odločeno, kdo je resnično lastnik lokala, bo z njim upravljala Bela hiša, je pojasnila sodnica. Budisavljavić je kljub temu ogorčen, da je ta šele sedaj sklenila prekiniti postopek, saj bi po njegovem mnenju to lahko storila že veliko prej. Pojasnil je, da je sodišče leta 2010 namreč z začasno odredbo odločilo, da mora Bela hiša izprazniti sporni lokal in predati ključe občini. Budisavljevićeva so nato, kot pravi sam, deložirali na podlagi nepravnomočne odločbe. Zaradi izgube lokala za 13 mesecev je moral skupaj s partnerko prodati lastniško stanovanje in se vseliti v manjše najemniško, je razburjen povedal sodnici. Budisavljević je še pojasnil, da se je na to odločbo pritožil in višje sodišče mu je pozneje dalo prav, vendar mu mestna občina ni želela prostovoljno vrniti ključev Casablance.