Kot je spomnil Swoboda, v zadnjih desetletjih ni bilo nobenega primera, da bi vstop neke države, ki je prestala pristopna pogajanja in pridobila širše soglasje, na koncu ovirala neratifikacija pristopne pogodbe s strani ene od držav članic EU.

Evropa po njegovih besedah pričakuje, da bosta Slovenija in Hrvaška uredili še odprta vprašanja na način, ki ne bo oviral ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe. Odgovornost politikov bi morala biti, da ne glede na notranjepolitični razvoj dogodkov zagotovijo, da gre dogajanje v to smer.

Če do ratifikacije ne bi prišlo, bi "najbolj negativne posledice" čutila Slovenija

Sicer pa je Swoboda "popolnoma prepričan", da bosta državi takšno rešitev našli. Če do ratifikacije in posledično vstopa Hrvaške v EU vendarle ne bi prišlo, bi bil to ne le slab znak za Evropo in Hrvaško, ampak bi "najbolj negativne posledice" čutila Slovenija sama.

Swoboda je še menil, da bi bilo treba vsa odprta vprašanja, ki jih je mogoče rešiti sedaj, zapreti še pred vstopom Hrvaške v povezavo, čeprav jih bo po drugi strani mogoče rešiti tudi kasneje.

Tudi glede vprašanja nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke je Swoboda prepričan, da bo mogoče najti rešitev. Obenem je opozoril, da dogovor glede tega ne more biti zgolj politične narave, ampak mora upoštevati tudi pravni okvir in odločitve sodišč.

Swoboda pričakuje, da bo Janša z vzezi z ugotovitvami KPK ukrepal

Glede ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije v zvezi s slovenskim premierom Janezom Janšo je Swoboda izpostavil, da gre sicer res šele za obtožbe oziroma sume koruptivnega ravnanja, da pa pričakuje, da bo Janša s tem v zvezi ukrepal. Spomnil je, da je prvak Pozitivne Slovenije Zoran Janković že "naredil korak nazaj" v zvezi s svojo aktivno vlogo v stranki. Politiki, tako Swoboda, ob takšnih obtožbah ne morejo zgolj zamahniti z roko.

Obenem je spomnil, da "so bili časi, ko je Slovenija živela dobro in je bila dobro upravljana, pa gospod Janša ni bil premier". Kot je še dodal, politiki ne bi smeli vztrajati, da so pomembnejši od svoje države ali stranke.