Postavitev ograje sredi trga in pomikanje proti skrajnemu delu ploščadi je pretiran ukrep, pravijo. Pristojne pozivajo k odstranitvi ograje, ki po njihovem mnenju protestnikom onemogoča enakopravno uporabo javnega prostora.

Gorenaka opozarjajo na definicijo javnega prostora, ki mora biti dostopen vsem, ne glede na ekonomski, socialni in politični položaj. »Je prostor družbene interakcije, kamor lahko pod enakimi pogoji kadarkoli vstopa vsakdo. Omejevanje uporabe in vstopa v javni prostor pomeni poseg v ustavno zagotovljene pravice do zbiranja in združevanja, posredno pa krni tudi svobodo govora in izražanja,« so zapisali.

»V oženju konkretnega javnega prostora vidimo tudi simbol splošnega krčenja socialne in pravne države v Sloveniji. To, kar se dogaja na Trgu republike, se dogaja v vseh sferah naše družbe, kjer je vedno manj prostora za svobodno izmenjavo mnenj. Ograja pred Državnim zborom hkrati postaja tudi simbol omejevanja soodločanja prebivalk in prebivalcev Slovenije ter represije trenutne oblasti,« so še zapisali.

Mreža za neposredno demokracijo podpira vsako obliko mirnega in odločnega izražanja mnenj in stališč v javnem prostoru, večkrat poudarijo. Od odgovornih in predvsem od notranjega ministra pa zahtevajo prevzem odgovornosti za opisana dejanja.

Opozorili so na kazenski zakonik, ki v 156. členu pravi, da se uradna oseba, ki z zlorabo svojega uradnega položaja ali uradnih pravic prepreči ali ovira sklicanje ali potek mirnega javnega shoda, kaznuje z zaporom do dveh let.