Lukšič je spomnil, da je v sredo odstopil predsednik DZ Gregor Virant in da sta odstopno izjavo podala dva ministra. »DZ je izgubil glavo,« je predsednik SD poudaril v izjavi novinarjem.

Po njegovih besedah se DZ konstituira z izvolitvijo predsednika in lahko deluje le, če ima predsednika. Podpredsedniki so samo nadomestni v primeru, ko imamo predsednika, zato ne morejo opravljati funkcije namesto predsednika DZ. »Vlada nima večine, DZ nima operativne večine, kar pomeni, da imamo zakonodajni in izvršni organ zunaj funkcije in to je za državo zelo slabo,« opozarja Lukšič.

Strinja se, da DZ lahko izvoli novega predsednika. S tem je treba potem po njegovem mnenju pohiteti, pri čemer »se bo pokazalo, ali obstaja operativna večina v DZ ali ne«.

Spomnil je na nekatera opozorila, da to vpliva na gospodarski ter finančni položaj Slovenije. Po Lukšičevem prepričanju je zato potrebno hitro ukrepanje, v tem času pa da mora DZ ratificirati pridružitveni sporazum za Hrvaško.

Janša je sicer danes kot možni rešitvi navedel konstruktivno nezaupnico in spremembe volilnega sistema. Lukšič v tej luči na vprašanje rešitev ponavlja le, da je najhitrejša rešitev odstop predsednika vlade. Na vprašanje, ali bi SD vstopil v projektno vlado, odgovarja z vprašanjem, kaj to sploh je.

»Izmišljujejo si razne izraze, od projektne in tehnične vlade do vlade narodne enotnosti in manjšinske vlade. Kar koli od tega ne pride v poštev, ker bo vse samo podaljševalo agonijo in upravičeno dajalo vtis pri ljudeh, da poslanci samo kupčkajo, zato da bi čim dlje ostali v parlamentu,« je dejal. Slovenija se mora po njegovem mnenju očistiti. Vendar očiščenje, pravi, ni možno s tem, da se »sodeluje z Jankovićevo stranko, ker Janković ostaja predsednik PS«. Ta stranka ostaja s tem, kot pravi Lukšič, hendikepom.

Na vprašanje, ali se bi povezali s PS že v tem mandatu, če Janković odstopi, je odvrnil: »PS je imela kongres, to se tam ni zgodilo. Sedaj nekaj improvizirajo in uprizarjajo neke piruete, ki za slovenski politični prostor po naših kriterijih ni dober«.

Po mnenju je tudi napačna predstava, da bi dvokrožni večinski volilni sistem stabiliziral pozicijo vlade v političnem sistemu. Prav tako za to spremembo ni podpore, zato o tem nima smisla razpravljati, je še dejal.