Glede na včerajšnjo napoved glavnnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Branimira Štruklja danes stavka več kot 100.000 javnih uslužbencev. Stavka po različnih delih javnega sektorja poteka različno. Na področju izobraževanja pa prizadevanja pristojnega ministrstva, da bi stavko odpovedali, niso naletela na plodna tla.

Z ministrstva so pozivali, da razlogov za stavko ni več, saj ministrstvo standardov in normativov za osnovne in srednje šole ter za vrtce ni poslalo v nadaljnjo obravnavo. So pa v Svizu kot poskus zastraševanja zaposlenih označili okrožnico, ki jo je z navodili za stavko ministrstvo poslalo vsem šolam, vrtcem, glasbenim šolam in dijaškim domovom.

»Ni minister tisti, ki bi presojal, ali razlogi za stavko še obstajajo ali ne, ampak mi, ki smo se odločili za stavko v tako velikem številu in jo izglasovali. Stavka je ustavna pravica,« je dejala predsednica Sviza Jelka Velički. Namesto da bi vladna stran v zadnjih dneh in urah pred stavko skušala s sindikati doseči sporazum, si po njenem niti za pogajanja ne vzame dovolj časa. To je po mnenju predsednice absurdno, saj gre za usodo več tisoč ljudi, zaposlenih v javnem sektorju.

Razlog za stavko, napovedano zmanjšanje mase plač za javne uslužbence, ostaja, je opozoril Štrukelj. Ne gre le za zniževanje plač, ampak celo za odpuščanja. Načina, kako namerava vlada uresničiti svoje cilje, še ni razkrila. »Standardi in normativi so zamrznjeni, a ne vemo, za koliko časa. Verjetno za čas stavke, potem se bodo pa hitro 'odtajali'.« Še bolj pa je Štruklja razburila okrožnica ministrstva šolam z navodili za stavko. Prepričan je, da ministrstvo želi izenačiti šolstvo z zdravstvom, policijo in ostalimi nujnimi službami, za kar pa nima zakonske osnove: »Noben predpis v tej državi ne opredeljuje nujnega obsega dela, ki bi ga morali vrtci ali šolstvo opravljati. To smo povedali že aprila, ko so poslali identično okrožnico, a se je zdaj zgodba ponovila.«

Kljub temu bodo v vrtcih in nekaterih osnovnih šolah v dogovoru s starši za otroke poskrbeli z varstvom in osnovno prehrano. V črnuškem vrtcu pričakujejo okoli 10 otrok od skupno skoraj 600, podobna pričakovanja imajo tudi v gorjanskem vrtcu. Stavkali bodo sicer zaposleni v 695 izobraževalnih zavodih, v 18 pa ne. Med zavodi, ki smo jih poklicali in ne bodo stavkali, so na primer Škofijska klasična gimnazija v Šentvidu, kjer pravijo, da sploh niso sindikalno organizirani. V waldorfskem vrtcu Mavrica pa ne bodo stavkali, a prizadevanja stavkajočih kljub temu podpirajo.