»Slovenci pravijo, da morda nikoli ne bomo šli v EU. Prišel je čas, da jim nekdo končno pove: morda mi res ne bomo vstopili v EU, vi pa ne boste nikoli prišli na Jadran,« je Vojko Obersnel zapisal na twitterju.

(Foto: Twitter)

Vse je odvisno od Ljubljanske banke

Slovenski zunanji minister je v oddaji Pogledi Slovenije v četrtek dejal, da obstaja možnost, da Hrvaška nikoli ne bo postala polnopravna članica EU, dodal pa, da bi lahko slovenski parlament vse za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe pripravil do konca februarja, vendar da je vse odvisno od ključne težave med državama – vprašanja Ljubljanske banke.

Države članice EU morajo do 1. julija ratificirati pristopno pogodbo Hrvaške v EU, kar pa se zaradi politične krize oziroma morebitnega padca vlade morda ne bo zgodilo. To bi pomenilo ne le, da Hrvaška ne bi pravočasno vstopila v EU, ampak da morda sploh ne bi.

Pojasnila na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu

Medtem so Erjavčeva stališča pojasnili v sporočilu za javnost slovenskega veleposlaništva v Zagrebu. Poudarili so, da je Erjavec v oddaji Pogledi Slovenije potrdil, da si bo prizadeval in bo storil vse, da bi našli rešitev za spor o LB ter da bi bila hrvaška pristopna pogodba čim prej ratificirana.

Erjavec je izrazil svojo zaskrbljenost zaradi političnega stanja v Sloveniji, ki lahko ima tudi zunanjepolitične posledice, so izpostavili. Zavračajo pa interpretacije v hrvaških medijih, ki Erjavčeve izjave predstavljajo kot grožnjo.

Na veleposlaništvu so pojasnili, da bo 1. julij kot načrtovani datum vstopa Hrvaške v EU lahko v nevarnosti, če bi v primeru predčasnih parlamentarnih volitev v Sloveniji morali razpustiti parlament. Potem ratifikacija ne bo možna, brez nje pa ne more biti niti širitve, navajajo.

"Ob tem obstajajo dodatne nejasnosti tudi o tem, kaj natančno bi se zgodilo v tem primeru oziroma kakšne bi bile pravne, politične in tudi finančne posledice tako za EU kot za Hrvaško. Ni izključena niti možnost, da bi bilo treba pripraviti povsem novo pristopno pogodbo za Hrvaško," so opozorili slovenski diplomati v Zagrebu.

Na ta način ne moremo graditi prijateljskih odnosov

»Menim, da je skrajno neresno, da zunanji minister sosednje in načeloma prijateljske države daje takšne izjave. Slovenska politika se mora zavedati, da na ta način ne moremo graditi prijateljskih odnosov,« je Obersnel pojasnil razloge za svoj tvit.

Obersnel je sicer dolgoletni župan Reke in član največje vladne stranke SDP.

Na vprašanje, kaj je mislil s tem, da Slovenci ne bodo mogli do hrvaške obale Jadrana, je Obersnel odgovoril, da je to lahko ena izmed reakcij, če se bo nadaljevala omenjena slovenska politika, je objavil Jutarnji list na svoji spletni strani.

Obersnel: Do osebnega stališča imam pravico

»Tisto, kar sem zapisal, je moje osebno stališče, do katerega imam absolutno pravico, tudi zaradi tega, ker je del moje družine iz Slovenije,« je dejal za zagrebški časnik.

Na twitterju je pojasnil, da se to predvsem na nanaša na slovenskega zunanjega ministra, ki »ves čas provocira s svojimi izjavami«. Erjavec ima sicer počitniško hišo v hrvaški Istri.

Veleposlanik poklical Obersnela

Obersnela je danes popoldan po telefonu poklical tudi slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk, ki je reškemu županu osebno razložil, kaj je Erjavec povedal, posebej pa tisto, da bo storil vse za rešitev spora o LB in čim prejšnjo ratifikacijo hrvaške pogodbe, so naknadno sporočili s slovenskega veleposlaništva v Zagrebu.

Volk je povedal Obersnelu, da Erjavec ni z ničemer grozil. Reški župan pa je dejal, da njegov tvit ni bil mišljen tako, kot so ga interpretirali mediji.

Srečanje Arharja in Rogića konec januarja

Finančna strokovnjaka France Arhar in Zdravko Rogić naj bi se petič sešla 29. januarja v Ljubljani, obe strani pa pričakujeta, da bosta predstavila rešitev, ki bo sprejemljiva za obe vladi.

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je sicer večkrat dejala, da bodo umaknili sporna pooblastila, če bosta vladi sprejeli »alternativno rešitev« spora o LB.