Po četrtkovem neuspelem poskusu, ko se predstavniki vlade zaradi poznega vabila niso udeležili pogajanj o stavkovnih zahtevah sindikatov javnega sektorja, sta se obe strani včeraj vendarle srečali. »Toda to, kar se je dogajalo, je bilo od vlade, ki jo čez nekaj dni čaka stavka več kot 100.000 javnih uslužbencev, neresno,« je ocenil predstavnik šolnikov Branimir Štrukelj. Ne le da so predstavniki vlade že po uri pogajanj začeli odhajati, prav tako po Štrukljevih besedah niso pokazali niti osnovne volje, da bi poiskali kakšne rešitve. »Kaže, da želijo predvsem ustvariti vtis, da spoštujejo zakonsko določbo, po kateri se morajo s tistim, ki jim napove stavko, pogajati,« je ocenil.

Čeprav je glavni vladni pogajalec, minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, zadovoljen, je Štrukelj opozoril, da se vlada še vedno ni pripravljena pogovarjati o njihovi ključni zahtevi, to je, da se pogajajo tudi o obsegu znižanja mase za plače v javnem sektorju, ki ima lahko za posledico odpuščanje ali zniževanje plač ali oboje. Prav tako se vlada noče opredeliti do njihove druge pomembne zahteve, da se spoštuje dogovor, ki je bil podpisan s prejšnjo vlado in pravi, da se v letu 2013 število javnih uslužbencev ne bo znižalo za več kot odstotek. »Tu se samo izmikajo in nam ne dajo jasnega odgovora,« je opozoril Štrukelj.

Medtem je Pličanič zagotovil, da je vlada pripravljena narediti čisto vse, da do stavke ne bi prišlo. Vendar je hkrati opozoril, da se gibljejo v danih javnofinančnih okvirih, kar morajo razumeti tudi sindikati. »Vlada je naredila vse, da je primerno uravnotežila proračun, da je zmanjšanje odhodkov primerno porazdelila po vsem javnem sektorju in o tem se ne moremo pogajati,« je še pred srečanjem dejal Pličanič, ki je tudi priznal, da vlada nima podatka, koliko sploh znaša plačna masa za širši javni sektor.

Čeprav se bodo pogajanja nadaljevala v ponedeljek, sindikati o njihovem uspehu močno dvomijo. Kot kaže, bi tako sredino splošno stavko javnega sektorja lahko preprečila le še vladna kriza in odstop celotne vlade. Štrukljev Sviz in še nekateri drugi reprezentativni sindikati bi bili namreč v tem primeru pripravljeni stavko preložiti. »Toda če odstopita dva ministra, to ne pomeni, da nimamo vlade,« je Štrukelj opozoril, da samo izstop Državljanske liste iz vlade (v njeno kvoto spada tudi Pličanič) ne bo dovolj.