Predsednik Barack Obama je včeraj v čustvenem nastopu pred družinskimi člani žrtev množičnega pokola v Newtownu pozval Američane, da pritisnejo na kongres ter da svoje politične predstavnike prepričajo, da sprejmejo zakonodajo, s katero bi bilo mogoče ustaviti noro pobijanje otrok in drugih nedolžnih žrtev.

»Vprašajte jih, zakaj ne glasujejo za zakonodajo, ki lahko ustavi tragedije. Mar zato, ker od orožarskega lobija pričakujejo finančno podporo za ponovno izvolitev? Je to bolj pomembno kot življenje sedemletnega otroka? Vprašajte jih!« je včeraj na odru skupaj s podpredsednikom Bidnom in štirimi otroci, ki so ga v pismih rotili, da naj ustavi streljanje, vztrajal predsednik. Sorodnikom žrtev je obljubil, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da zajezi noro streljanje po Ameriki. Nato se je predsednik obrnil na vso javnost in dejal, da brez pristanka lastnikov orožja in podpornikov orožarskega lobija nova zakonodaja ne bo sprejeta.

AR-15 naj bi izginila iz trgovin

Kljub temu pa je predsednik včeraj na kongres naslovil zahteve za sprejetje zakonov, s katerimi bi lahko v Ameriki bistveno zajezili množično pobijanje. Prvi predlagani zakon predvideva preverjanje osebnih podatkov vsakega potencialnega kupca orožja v Ameriki. Ukrep, če bo sprejet, je revolucionaren, saj po obstoječih podatkih kar 40 odstotkov kupljenega orožja prihaja v roke nepreverjenih lastnikov.

Poleg tega je Obama predlagal še zakon, s katerim bi lahko iz trgovine z orožjem izločili slamnate kupce in preprodajalce orožja. Čeprav prepričan, da jo bo kongres zavrnil, je predsednik kongresu predložil tudi zahtevo po prepovedi prodaje jurišnega orožja (assault weapon) ter visokokapacitetnih nabojnikov, s katerimi je mogoče v zelo kratkem času izstreliti veliko število nabojev.

»Gre za paravojaško orožje, ki nima prostora v kinodvoranah,« je dejal Obama, ko je omenil lanskoletni pokol v Denverju, kjer je mladi morilec med kinopredstavo v nekaj minutah s polavtomatsko puško AR-15 ubil 12, ranil pa 59 oseb. »Zgodovina nam bo sodila po tem, kaj bomo storili za to, da bomo članom družbe omogočili miroljubno združevanje. To je človeška pravica, ki je bila zanikana žrtvam v Denverju in v Newtownu,« je dejal predsednik, potem pa podpisal 23 predsedniških ukazov, ki ne zahtevajo zakonodajnega postopka. Med njimi so okrepitev policijskega varstva, financiranje raziskovanja o vplivu nasilnih videoiger...

Avstralija je dokaz, da je mogoče

Včerajšnja odločitev, da kongres postavi pred odgovornost za pokole, je le del predsednikove kampanje za zajezitev prodaje in uporabe ubijalskega orožja v Ameriki. Bela hiša obljublja, da s kampanjo ne bo odnehala, vse dokler ne bo dosegla bistvenih sprememb. Opazovalci in skeptiki navajajo, da bo predsednik moral prepričati predvsem številne demokrate, ki so se zaradi orožju naklonjenih volilcev odrekli boju za večji nadzor nad orožjem. Toda, kot kaže nova protiorožarska zakonodaja, ki jo je v torek sprejela tudi zvezna država New York, je trenutek ugoden za spremembe. Enako kot guverner New Yorka Cuomo tudi predsednik Obama trdi, da njegova predlagana zakonodaja ne namerava ukiniti z ustavo pridobljenih pravic. To pa je tudi razlog, da tako zvezna kot lokalna ameriška zakonodaja ne moreta doseči tistega, kar so leta 1996 storili v Avstraliji. Potem ko so tudi v Avstraliji 13-krat zapored objokovali množične poboje, je vlada prepovedala prodajo in uvoz jurišnega orožja ter zaplenila 700.000 polavtomatskih pušk. Od tistega dne v Avstraliji ni več množičnih pokolov.