Pred včerajšnjim nadaljevanjem pogajanj Policijskega sindikata Slovenije (PSS) z notranjim ministrom in generalnim direktorjem policije je zaokrožila elektronska pošta, da ministrstvo v poslani depeši posredno zahteva preštevanje, kdo stavka in kdo ne (drugi policijski sindikat se stavki tokrat ni priključil), ter tako vrši pritisk na stavkajoče.

Že od daleč jasno, da gre za pritisk

Obvestilo ministrstva glede izvajanja nalog v času stavke se nanaša na evidentiranje delovnega časa delavcev. Stavkajočim nalaga nujne naloge, evidentira pa se jim le delovni čas za opravljanje teh nalog. »Obvestilo torej ne pomeni, da je 'treba popisati vse, ki stavkajo, in tiste, ki ne stavkajo', kot si napačno razlaga anonimni pošiljatelj elektronske pošte, saj gre navsezadnje za ustavno pravico do stavke. Obvestilo se nanaša le na evidentiranje delovnega časa, ko stavkajoči opravljajo naloge, ki jih med stavko morajo opravljati, in se jih evidentira zaradi ustreznega plačila,« pojasnjujejo na notranjem ministrstvu, a hkrati tako kot sindikat poudarjajo, da sporazum med sindikatoma in vlado določa, da je »stavka plačana za vse«.

Predsednik PSS Radivoj Urošević zagotavlja, da se po sporazumu noben policist ne bi smel bati finančne plati stavke, saj nobenega ne bi smela stati niti centa. V nasprotnem primeru bi razliko lahko iztožili od države. Depeše ministrstva pa ga ne čudijo: »Seveda gre za pritiske, to je jasno že od daleč. Na njih smo pripravljeni in prepričan sem, da jih bomo še deležni. Tako je bilo tudi z grožnjami z zamikom plačila plače. Pritiskov smo vajeni že iz prejšnjih stavk. Zaradi pritiskov marsikdo, ki hodi v službo le zaradi plače, začne razmišljati, kaj se mu bolj izplača. Pritiski so poskus, da se takšne ljudi odvrne od stavke,« nam je po včerajšnjih pogajanjih povedal Urošević.

Država jim mora vračati denar

PSS je na njih dobil predvsem osebna zagotovila notranjega ministra in generalnega direktorja policije, da bosta izpolnila vse, kar je zapisano v sporazumu. Še vedno pa ostaja težava, da proračun za letošnje in prihodnje leto po mnenju sindikatov ne omogoča spoštovanja sporazuma. Tako so v situaciji, ko morajo zahtevati zagotovilo za spoštovanje in izvrševanje sporazuma, ki je bil tako in tako že zdavnaj sklenjen. Sindikat bo v ponedeljek sklical stavkovni odbor, kamor bodo povabili tudi Vinka Gorenaka in Stanislava Venigerja, da predstavita rešitve. Po tem se bodo odločali o morebitnem nadaljevanju, zaostritvi ali prekinitvi stavke.

Urošević nas je včeraj seznanil tudi z odločitvijo delovnega sodišča, ki je prav včeraj izdalo še nepravnomočno sodbo, da mora država članom sindikata plačati razliko med dogovorjenim in izplačanim regresom za leto 2012 in dodati še zamudne obresti. Policisti so postopek pred sodiščem sprožili, ker jim je vlada s sprejetjem varčevalnih ukrepov kljub sporazumu iz leta 2011 (692 evrov bruto regresa), močno posegla v višino regresa, ki je postal odvisen tudi od plačnega razreda posameznih zaposlenih.