Podpredsednik ZDA Joe Biden bo kmalu izdelal osnutek predloga za omejitev in strožji nadzor prodaje strelnega orožja, s katerim v ZDA vsako leto umorijo več kot deset tisoč ljudi. V Ameriki, kjer je samoobramba ustavna pravica, kroži okoli 300 milijonov kosov strelnega orožja. V povprečju ima skoraj vsak Američan doma orožje, katerega velik odstotek predstavljajo moderne avtomatske pištole in polavtomatske paravojaške puške.

FBI poroča, da je bilo v obdobju od leta 1984 do 2011 v Ameriki 22 množičnih pobojev. Vsi morilci so uporabili puške s posebnimi nabojniki, ki so njihovo orožje naredili še bolj smrtonosno. Po predbožičnem pokolu v Newtownu, med katerim je mladi Adam Lanza s polavtomatsko puško pobil 20 prvošolcev in 6 učiteljic, je predsednik Barack Obama obljubil, da bo njegova administracija storila vse potrebno, da s cest umakne najbolj nevarno orožje. Gre za skoraj štiri milijone polavtomatskih pušk, katerih nakup in uporaba je bila do leta 2004, ko je administracija predsednika Busha dopustila, da je zakon zastaral, prepovedana. Pokol v Newtownu je ameriško javnost prepričal, da je treba nekaj storiti. V bistvu gre za premik v miselnosti nekaterih vplivnih članov kongresa, ameriškega zakonodajnega telesa, ki bo moralo glasovati o ukrepih, ki jih pripravlja Bela hiša. Predsednik Obama je Bidna zadolžil, da opravi razgovore z vsemi interesnimi skupinami in pripravi sugestije za sveženj ukrepov, s katerim bo administracija skušala zajeziti oziroma bolje nadzorovati nakup in uporabo orožja.

Pesimizem in optimizem

Biden, ki se je sestal s predstavniki orožarskega lobija (NRA), hollywoodske zabavne industrije, skupinami in združenji, ki si prizadevajo za strožji nadzor orožja, in drugimi, v teh dneh končuje svoje delo. Je pa zelo malo verjetno, da bo pri tem uspel. Kljub pomembnemu premiku v miselnosti kongresnikov je ljubezen do orožja tako zelo zakoreninjena v Američanih, da je kakršna koli eksplicitna prepoved prodaje polavtomatskih pušk obsojena na neuspeh. Tako vsaj menijo v Beli hiši, kjer trdijo, da gre predvsem za dolgotrajen proces prevzgoje mišljenja. Če do prepovedi prodaje polavtomatskih pušk vlada skepticizem, Bidnova skupina kaže nekaj več optimizma glede prepovedi prodaje nabojnikov, brez katerih so paravojaške puške manj ubijalske. Bela hiša poleg tega pripravlja sveženj ukrepov za preverjanje identitete kupcev orožja. Predlagala bo zakon, s katerim namerava stopiti na prste tako imenovanim slamnatim kupcem, ki orožje posredujejo tretjim osebam. Poleg tega razmišljajo o ukrepih, ki bodo zagotovili, da orožje ne bo prišlo v roke mentalno nestabilnim osebam, pripravlja pa tudi ukrepe za strožjo implementacijo že obstoječih predpisov. Ni pa še jasno, ali bo administracija poskušala prepovedati prodajo orožja v samopostrežbah in na številnih orožarskih sejmih, kjer poteka prodaja brez nadzora.