Okoli skrivnostnih eksplozij, ki sta v zadnjih dneh pretresli hrvaško prestolnico, se ponujajo različni scenariji. Večernji list je na svojih spletnih straneh že poročal, da naj bi za obema eksplozijama stal 54-letni V. B., ki ga je bomba včeraj nekaj minut po polnoči v Stenjevcu v zahodnem Zagrebu tudi lažje poškodovala. Večernji list se sklicuje na vire blizu preiskave, uradni predstavniki policije pa so včeraj popoldne zanikali informacijo, da je primer že rešen. »Poškodovana oseba ni osumljena niti aretirana,« je povedala tiskovna predstavnica policije Jelena Bikić in dodala, da ima poškodovani za zdaj status priče. Jutarnji list med tem poroča, da naj bi prijava bombe na številko za klic v sili (112) prišla nekaj minut pred tem, ko je počilo. Iz bolnišnice, kjer V. B. okreva, so sporočili, da jo je poškodovani odnesel z lažjimi površinskimi poškodbami obraza, telesa in rok, v katere so se mu zarili šrapneli. Danes naj bi ga predvidoma odpustili iz bolnišnice.

Ni osumljenec, vendar so preiskali njegovo stanovanje?

Hrvaška policija vztraja, da za zdaj še ne more govoriti o terorizmu, hrvaški strokovnjak za varnost Mate Laušić pa opozarja, da bi morala policija eksploziji obravnavati kot teroristično nevarnost, tudi če niso prisotni vsi elementi, ki pritičejo terorizmu. Policisti so zaslišali več kot 100 ljudi, Bikićeva pa ni zanikala, da so preiskali tudi stanovanje poškodovanega. Naj spomnimo, da je v Zagrebu, le kakšen kilometer stran od včerajšnje eksplozije, v naselju Podsused že v sredo ob štirih zjutraj počilo pod tovornim vlakom, ki je bil na poti med Zagrebom in Varaždinom. Čeprav se za eksplozivno napravo, ki je eksplodirala v sredo, govori, da je bila narejena dokaj amatersko (podrobnosti policisti niso razkrili), naj bi bila sredina eksplozija močnejša od včerajšnje. Poškodovala je lokomotivo in železniške tire, na okoliških hišah pa so popokala stekla. Tokrat je bila gmotna škoda minimalna.

Čeprav so nova eksplozija bombe, včerajšnja prijava sumljivega predmeta v središču hrvaške prestolnice (izkazala se je za lažno) in nejasna pojasnila policije mnoge prebivalce Zagreba precej razburili, je bilo v križišču Gospodske ulice Aleje Bologne, kjer je počilo včeraj po polnoči, že zgodaj popoldne precej mirno.

»Mah, kakšen terorizem. Ne bi se čudil, če je bombo podstavil kdo, ki trpi za posttravmatskim sindromom iz osamosvojitvene vojne. Morda prav ta, ki ga je eksplozija poškodovala,« je včeraj – še preden je Večernji list poročal, da naj bi bil za eksplozijo odgovoren poškodovani – ugibal Ante Lešina, ki živi v neposredni bližini eksplozije na Gospodski ulici 5. Eksplozija je tokrat vidno poškodovala le luč obcestne razsvetljave. Del stekla na postaji je bil menda razbit že dlje časa, opazili pa smo tudi nekaj odpadlih tabel, ki označujejo avtobusno postajo, in zvito ograjo ob njej.

Bližina tirov spominja na prvo eksplozijo

»Tu v ulici ni pretirane panike. No, gre seveda za mojo subjektivno oceno. Nekatere ženske, tudi moja žena, so prestrašene, ampak ni nič hujšega,« je za Dnevnik spregovoril Lešina, ki je ob polnoči ravno legel v posteljo, kmalu za tem pa je počilo na avtobusni postaji, poleg katere tečejo tudi železniški tiri. Mnogi so pok opisali kot silovit, Lešina pač ne, saj je med branjenjem Osijeka, od koder prihaja, slišal marsikaj glasnejšega. Po eksploziji je odšel iz hiše in opazil, da sta se na Aleji Bologne že ustavila dva avtomobila, iz katerih so izstopili ljudje in pomagali 54-letniku. Skrivnostni beli avtomobil, o katerem se je včeraj dopoldne ugibalo, ali je morda povezan z eksplozijo, je po njegovih besedah stal v križišču (pripeljal je po Gospodski ulici), nato pa odpeljal.

Bolj kot Lešino je eksplozija prestrašila študentko Brigito Ostrež, ki živi v tretji hiši od kraja eksplozije in jo je pok zbudil. »Grozno,« nam je opisala občutke in dodala, da je še vedno pod vtisom nočnega dogajanja. Tudi sama je šla iz hiše pogledat, kaj se dogaja, vendar dlje od ograje raje ni šla: »Takšnih dogodkov Zagreb res ni vajen. Sploh v tem delu mesta, ki je zelo miren.«

Slovenec, ki živi v Zagrebu in želi ostati neimenovan, nam je opisal, da je pri meščanih mogoče čutiti nelagodje, eksploziji pa sta glavna tema pogovorov. Čeprav naj bi bilo na ulicah več policistov (in gasilcev) kot sicer, večje prisotnosti policije – ki bi spominjala na izredne razmere – po njegovih besedah včeraj ni bilo čutiti.