»Potrdim lahko, da je bil telefonski pogovor opravljen. Pika.« Zgolj to je včeraj posebej za Dnevnik povedal tiskovni predstavnik predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuya Dirk De Backer, ko smo ga povprašali, ali je Van Rompuy res govoril s premierjem Janezom Janšo. O tem, ali je Van Rompuy Janši izrazil osebno podporo ob zadnjih političnih dogajanjih v Sloveniji, De Backer ni hotel reči niti besedice.

Prav tako je molčal o tem, ali je predsednik Evropskega sveta seznanjen s poročilom protikorupcijske komisije, ki je pri nadzoru premoženja premierja in predsednika SDS Janeza Janše in predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića ugotovila, da sta kršila protikorupcijsko zakonodajo.

V Bruselj smo poklicali potem, ko so nam iz kabineta predsednika vlade včeraj popoldne sporočili, da je Van Rompuy po telefonu poklical Janšo in mu izrazil osebno podporo ob zadnjih političnih dogajanjih v Sloveniji. V svojem sporočilu so zapisali: »Poudaril je pomen politične stabilnosti v časih, ko se sprejemajo pomembne reforme ter ukrepi, ki so za državo strateškega pomena. Van Rompuy je izrazil priznanje slovenski vladi za uspešen spopad s krizo v preteklem letu, za občutno izboljšanje položaja Slovenije na mednarodnih finančnih trgih in za ambiciozne načrte v tekočem letu. Predsednika sta v pogovoru usklajevala tudi nekatera odprta vprašanja kadrovske narave v evrski skupini.«

Glede na to, da nam je De Backer včeraj popoldne zatrdil, da je bil pogovor opravljen »ravnokar«, je očitno, da je premier o njem javnost obvestil tako rekoč takoj. Podobna vprašanja kot mi je na Van Rompuyev kabinet takoj po objavi novice naslovil evropski poslanec iz vrst liberalcev Ivo Vajgl. Van Rompuya je vprašal, ali je bil seznanjen z zadnjimi političnimi dogajanji v Sloveniji (poročilo protikorupcijske komisije, pozivi predsednika DZ Gregorja Viranta k odstopu premierja) in ali si je mogoče njegovo podporo Janši razlagati tudi kot podporo njegovim ravnanjem, ki jih je preiskala komisija. Vajglov kolega Jelko Kacin pa je nad solidarnostjo predsednika evropskega sveta s predsednikom vlade osebno lahko le začuden in presenečen. »Vprašanje je, ali je Herman Van Rompuy v resnici objektivno seznanjen z aktualnim poročilom protikorupcijske komisije o 'težavah' v zvezi s premoženjem Janeza Janše.

Bolj verjetno je, da je SDS v svoji znani in preverjeni maniri manipulacije prikrojila, nadgradila in na svoj način (zlo)uporabila njegove izjave za politično reševanje kože svojega predsednika. Eno je osebna solidarnost s posameznikom, ki ga osebno poznaš, nekaj drugega pa politična podpora funkcionarju, ki ima resne težave z verodostojnostjo doma,« meni Kacin. Samo po sebi se mu tudi postavlja vprašanje, kaj je o trenutnih političnih razmerah v Sloveniji Van Rompuyu na nedavnem obisku v Bruslju povedal predsednik države Borut Pahor.