Razveljavitev sporazuma je zahteval Delov aktiv novinarjev, pa tudi Društvo novinarjev Slovenije in Sindikat novinarjev Slovenije, ki sta opozorila, da sta ogroženi svoboda govora in novinarska avtonomija. Na drugi strani se je uprava Dela, ki jo začasno, po jesenski nenadni odstavitvi Jurija Giacomellija, vodi Marjeta Zevnik, na zahteve po razveljavitvi sporazuma o prekinitvi delovnega razmerja odzvala s skopim pojasnilom: »8. januarja 2013 je uprava Dela z Dejanom Karbo podpisala sporazum o prenehanju delovnega razmerja. Gre za odnos med delavcem in delodajalcem.«

»Bil sem v brezizhodnem položaju,« je včeraj o podpisu dejal Dejan Karba. »Zevnikova mi ni dovolila nikogar klicati, prosil sem za dva dni ali vsaj en dan časa za premislek, vendar je zahtevala, da zadevo uredimo takoj.« Kot smo že pisali, naj bi uprava na hitro sklicanem sestanku Karbi zagrozila, da bo moral sam plačevati stroške morebitnih tožb zoper njega, če ne bo privolil v sporazumno prekinitev delovnega razmerja. Kot je znano, nad njim trenutno visi tožba kardinala Franca Rodeta, saj je Karba pisal o njegovem domnevnem očetovstvu, deležen pa je bil tudi več (še odprtih) tožb zaradi pisanja o Patrii, med drugim tudi od premierja Janeza Janše. S stališča delovnopravne in civilnopravne zakonodaje je sicer zelo malo verjetno, da bi uspel delodajalec na delavca (novinarja) prevaliti stroške tožbe zaradi pripravljanja člankov ter pisanja, ki ga je novinar opravil za delodajalca, torej v okviru svojih delovnih obveznosti.

Izvršilni odbor Aktiva novinarjev Dela je včeraj zavzel stališče, da je šlo za »hitropotezno, robustno, celo agresivno dejanje uprave« in da je bila »'sporazumna' prekinitev delovnega razmerja izsiljena, nesprejemljiva in nedopustna«. Društvo novinarjev Slovenije ter Sindikat novinarjev Slovenije sta opozorila, da bi »dopuščanje takšnega načina pomenilo, da je lahko vsak novinar pri opravljanju poklica kadar koli odpuščen oziroma izpostavljen nepooblaščenim pritiskom«. Krovni novinarski organizaciji pravita, da Karba ni bil pravnomočno obsojen, prav tako ni bilo ugotovljeno, da je kršil Kodeks novinarjev Slovenije ali notranja pravila družbe Delo. »Vse prispevke, tudi tiste, ki bi lahko veljali za sporne, je objavil skupaj in v dogovoru s svojimi uredniki,« so zapisali. Tudi Delovi uredniki so od uprave zahtevali »pojasnilo o okoliščinah in razlogih za takšno nedopustno ravnanje«, preklic prekinitve delovnega razmerja in ravnanje v skladu z zakonodajo.

Včeraj popoldan so uredniki razpravljali, da bi zaradi pritiskov na Karbo kolektivno odstopili. Dokončne odločitve še niso sprejeli. Novinarji Dela pa so včeraj na vhod v Delovo stavbo izobesili napis »Vsi smo Karba«.