Potem ko Matevž Krivic kandidature za varuha človekovih pravic ni sprejel, v PS iskanja kandidata vsaj za zdaj ne bodo nadaljevali. Tudi zato ne, ker so do njih »prišle informacije«, da se predsednik republike Borut Pahor o tej funkciji najresneje pogovarja z vrhovno državno tožilko Vlasto Nussdorfer, ki bi jo v največji opozicijski stranki po naših informacijah (poslanska skupina PS o tem sicer še ni razpravljala) verjetno podprli.

»Če bi se štel za primernega za to zelo zahtevno funkcijo, bi kandidaturo takoj sprejel – že iz radovednosti, kaj bi zoper njo iz svojega arzenala diskvalifikacij tokrat potegnili Janša in njegovi privrženci,« je v odzivu na razmišljanje PS, da bi ga predlagali kot kandidata za varuha človekovih pravic, v soboto zapisal Matevž Krivic. S tem je opozoril, da vladajoča stranka tudi potencialne kandidate za varuha človekovih pravic »označuje« z negativnimi oznakami. Tako so denimo o Miru Cerarju, ki ga je predsednik države tudi videl na tem mestu, a se je ta kandidaturi odpovedal, kar na socialnem omrežju Twitter zapisali, da je kot nekdanji predsednik sodnega sveta »soodgovoren za kršenje človekovih pravic deset tisočev zaradi sodnih zaostankov«. Vendar, je zapisal Krivic, je sam neprimeren za varuha iz dveh »osebnih« razlogov: ker je »individualist« brez »voditeljskih izkušenj in sposobnosti« in ker nima »'diplomatskih' sposobnosti, da se lahko kolikor toliko mirno in zadržano pogovarjaš z oblastnikom, ki ti laže v obraz, da on in njegov urad že niso zagrešili očitanih kršitev človekovih pravic«.

Krivic od časa Jugoslavije in osamosvajanja Slovenije do danes velja za enega najbolj zagnanih borcev za človekove pravice, po končani sodniški karieri pa se ukvarja predvsem z reševanjem položaja izbrisanih ter migrantov oziroma prosilcev za azil. Ob tokratni priložnosti je predsednika Pahorja pozval, naj za varuhinjo ponovno predlaga sedanjo varuhinjo Zdenko Čebašek - Travnik, rekoč naj predsednik njen pretekli mandat, ki se izteče februarja, »pošteno in nepristransko oceni«. Opozoril je, da za menjavo ni potrebe, ker je bilo njeno dosedanje delo dobro, in ocenil, da bi ob menjavi »novinec« potreboval daljše uvajalno v obdobje, v katerem pa lahko »oblastniki 'veselo' nadaljujejo s kršenjem človekovih pravic«.

Ker je v trenutni politični situaciji nastal vtis, da novi varuh ne bo mogel dobiti potrebne dvotretjinske večine v parlamentu, če se z izbiro ne bo strinjala vladajoča stranka SDS (o tem so za naš časopis že govorili predstavniki manjših strank tako koalicije kot opozicije), in ker so v krogih SDS sedanji varuhinji že večkrat nasprotovali, pa je Krivic opozoril, da SDS sama nima več kot trideset poslanskih glasov, da bi preprečila ponovno izvolitev Čebašek-Travnikove. »Če ji bo to pomagal preprečiti kdo od njenih koalicijskih partnerjev, pa naj prevzame tudi odgovornost za to,« pravi Krivic. Borut Pahor bo po poročanju medijev odločitev, koga bo predlagal poslancem, najverjetneje sporočil v četrtek.me, ušk