Glavni inšpektor RS za delo Franc Rančigaj je danes pojasnil, da so na podlagi pridobljenih informacij o domnevnih kršitvah v Žitu, kjer je zaposlenih 142 delavcev, inšpektorji za delo danes opravili izredni inšpekcijski nadzor.

Šest delavcev brez dokazil o zakonitosti zaposlitve

Med pregledom zahtevanih dokazil o statusu zaposlitve so ugotovili, da delodajalec za šest delavcev ni predložil dokazil o zakonitosti zaposlitve, ker jim je z zadnjim dnem lanskega leta potekla pogodba o zaposlitvi za določen čas.

Pozneje pa je bilo pri vpogledu v bazo podatkov zavarovancev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije ugotovljeno tudi, da teh šest delavcev ni več prijavljenih v obvezno socialno zavarovanje.

Ugotovljeno je bilo tudi, da naj bi bila omenjenim delavcev obljubljena možnost nadaljevanja dela v Žitu, pod pogojem, da bodo podpisali pogodbo o zaposlitvi z agencijo za zaposlovanje Job Service. Zahtevane pogodbe o zaposlitvi sicer inšpektorji danes v inšpekcijskem nadzoru niso dobili na vpogled.

Pogodba na podlagi slovaških zakonov

Iz predloga pogodbe, ki je bil priložen prijavi inšpektoratu za delo in tudi še ni bil podpisan s strani delavca, pa Rančigaj ugotavlja, da gre za pogodbo na podlagi slovaških zakonov, ki naj bi bila podpisana v Košicah pod pogoji, ki veljajo na Slovaškem.

Zaradi vseh navedenih kršitev je inšpektorat Žitu iz Maribora izrekel prepoved nadaljevanja delovnega procesa na kraju samem z delavci, ki nimajo zakonitega statusa.

Vizjak: Glede zadeve že ukrepamo

V podravski območni organizaciji Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so v četrtek opozorili na sporne pogodbe za najete delavce v družbi Žito v Mariboru. Ti naj bi od slovaške agencije Job Service prejeli pogodbe v slovaškem jeziku in z navajanjem slovaške zakonodaje.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je v odzivu na razkrite nepravilnosti danes dejal, da glede spornih pogodb za najete delavce v mariborskem Žitu že ukrepajo. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pa je pozvala k spremembam zakonodaje na področju agencijskega dela.

V družbi ABF, ki je pooblaščen predstavnik za slovaško družbo PR Job Service, so sicer v četrtek pojasnili, da so plače delavcev, ki delo v Žitu opravljajo preko Job Service, izenačene s plačami delavcev v Žitu. Enako velja za delovne ure, delavci pa so praviloma zaposleni za polni delovni čas, in sicer 40 ur na teden in poleg polnega delovnega časa lahko opravlja nadure, vendar po zakonodaji do največ 250 ur na mesec.