Protestniki, ki so se v največjem številu zbrali v pokrajini Anbar, vladi očitajo, da v imenu boja proti terorizmu brez trdnih dokazov zapira domnevne sunitske teroriste, ki potem na sojenje čakajo po več let, v zaporu pa so pogosto izpostavljeni mučenju.

Veliko prahu v nemirni državi dvigujejo tudi pogoste aretacije žensk. Iraška vlada je sicer danes iz zapora izpustila 11 Iračank, nadaljnjih 13 pa je iz zapora v Bagdadu premestila v zapore v njihovih domačih pokrajinah, kar so opazovalci označili kot znak dobre volje.

Sunitski protestniki so podporo dobili tudi med šiiti. Gibanje šiitskega klerika Moktade al Sadra je tako al Malikija posvarilo, naj za končanje protestov ne uporabi sile. Če bi ukrepal v tej smeri, bi ga morali namreč primerjati z vladarji, ki se jim je pripetila arabska pomlad.

Sam al Maliki je sicer v torek izrazil podporo sunitskim protestnikom in napovedal neizbežno "iraško pomlad".

V Iraku bodo aprila izvedli regionalne volitve, z izjemo avtonomnih kurdskih pokrajin Sulejmanija, Erbil in Dohuk. Parlamentarne volitve so predvidene čez leto dni in pol, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Al Maliki je spričo ostrih kritik na račun svojega dela predlagal, da bi parlamentarne volitve izvedli hkrati z regionalnimi, a tega predloga njegovi nasprotniki niso vzeli resno.