Spopadi v Siriji se zaostrujejo, število žrtev med civilisti narašča, je po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass poudaril Lavrov. "A deliva mnenje, da še obstajajo možnosti za politični dogovor. Naša skupna dolžnost je, da te možnosti v celoti izčrpamo," je poudaril.

Po besedah Lavrova se z Brahimijem strinjata, da bi moral dogovor iz Ženeve služiti kot osnova tem prizadevanjem. Na tem temelju bi moral Brahimi opravljati posredniško vlogo med sprtima stranema, je poudaril Lavrov in se zavzel tudi za vrnitev opazovalcev ZN v Sirijo.

Lavrov je danes zagotovil, da je Rusija pripravljena na dialog z vsemi opozicijskimi skupinami v Siriji, a brez pogojevanja - opozicija ne sme misliti na lastne ambicije, ampak na ljudstvo. "Če so prepričani, da lahko Rusija v tej drami odigra neko vlogo, bi se morali srečati in pogovarjati z našimi predstavniki brez kakršnih koli pogojev," je poudaril.

Ruski minister je ob tem potezo vodje sirske opozicijske koalicije Moaza al Hatiba, ki je zavrnil vabilo na pogajanja v Moskvi, označil za "pot v slepo ulico". "Njihovo zavračanje kakršnega koli dialoga z vlado je slepa ulica," je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Izrazil je tudi presenečenje nad zahtevami, da bi se morala Rusija opravičiti za svoje stališče v zvezi s stanjem v Siriji. Prav tako je bil presenečen nad navedbami v nekaterih medijih, da naj bi se Rusija z nekaterimi latinskoameriškimi državami pogovarjala o sprejetju sirskega predsednika Bašarja al Asada. Asad je "večkrat povedal, da ne bo zapustil svojega mesta in bo branil sirsko ljudstvo", je spomnil Lavrov. "Tega stališča ni mogoče spremeniti."

Sicer pa je ruski minister še posvaril, da bi lahko konflikt v Siriji, če bi ga pustili, da se razvije po svoje, vodil k destabilizaciji celotne regije. Pri reševanju problema je zato nujno, da vse strani opustijo ozka nacionalno usmerjena geopolitična razmišljanja.

Podobno je posvaril Brahimi. Ta je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP dejal, da bi lahko dodatno poslabšanje pogojev v Siriji v sosednje države pognalo neobvladljivo število beguncev. Če bi v Damasku prišlo do panike in bi mesto zapustil milijon ljudi, bi ti lahko šli le na dva kraja - v Libanon in Jordanijo. "Niti Libanon niti Jordanija ne moreta brez težav sprejeti 500.000 beguncev," je opozoril.

Po besedah Brahimija si morajo v situaciji, v kateri sta alternativi "pekel ali politični proces", vsi na vso moč prizadevati za politični proces. Je pa dodal, da osnova za sirski dogovor ostaja dogovor iz Ženeve, ki pa ga bo najverjetneje potrebno ustrezno dopolniti. "Nujno je resno delo," je še poudaril.

Sicer pa po poročanju AP tako Lavrov kot Brahimi nista nakazala pomembnejšega preboja pri razrešitvi 21 mesecev trajajočega konflikta, ki je doslej terjal okoli 40.000 žrtev.