Ne samo države članice Evropske unije – tudi Evropska unija s svojim aparatom mora v kriznih časih varčevati, zahteva koalicijski partner nemške vlade. Bavarska Krščansko-socialna unija (CSU) naj bi dokument s pozivom v Bruselj sprejela na svojem tradicionalnem kongresu v začetku januarja v bavarskem Wildbad Kreuthu. Cilj reform, h katerim pozivajo bavarski konservativci, je, da bi Unija postala bolj konkurenčna, bolj učinkovita in se približala ljudem.

CSU zato zahteva zmanjšanje števila komisarjev in komisark v komisiji. V prihodnje naj bi komisija poleg predsednika in visoke predstavnice za zunanjo in varnostno politiko štela le še dvanajst predstavnikov držav članic. Trenutno evropsko komisijo sestavlja 27 komisarjev in komisark, ko se bo Uniji prihodnje leto priključila tudi Hrvaška, jih bo 28. Hkrati Krščansko-socialna unija v Bruselj pošilja tudi zahtevo po znižanju prihodkov bruseljskega aparata.

Draga bruseljska birokracija

Medtem ko evropska komisija zahteva ostro varčevanje držav članic, je namreč pri sebi precej bolj popustljiva, že nekaj časa opozarjajo nemški politiki. Tako je predsednik komisije Jose Manuel Barroso letos poleti napovedal, da bo proračun za prihodnje leto povečal za dobrih 6,8 odstotka, na 138 milijard evrov, saj drugače ne more financirati programov za rast gospodarstva. Toda kar obsežen del tega denarja gre tudi za funkcioniranje bruseljske birokracije. Ta je precej bolje plačana kot v državah članicah.

Komisarji in komisarke brez vseh dodatkov zaslužijo približno 20.000 evrov na mesec, predsednik komisije Jose Manuel Barroso pa na leto brez dodatkov zasluži okoli 304.000 evrov. Bruseljski birokrati zaslužijo, odvisno od plačilnega razreda, od 2600 do 18.000 evrov na mesec bruto, kar je precej bolje kot v večini držav članic. Vsak šesti uslužbenec evropske komisije zasluži več kot 120.000 evrov na leto, je za nemški časopis Süddeutsche Tageszeitung povedala vodja poslancev CSU Gerda Hasselfeldt. Poleg tega jim dohodke precej izboljšajo različni dodatki, ki so praviloma neobdavčeni.

Šest dni dopusta za potovanje iz Bruslja domov in nazaj

Za delo v tujini tako uslužbenci bruseljske uprave dobijo dodatek v višini šestnajstih odstotkov njihovega dohodka. Tistim, ki zaslužijo največ, ta dodatek pomeni okoli 3000 evrov na mesec, k temu je treba prišteti neobdavčene dodatke za gospodinjstvo v višini 201 evra, za otroke 660 evrov in za izobraževanje otrok 440 evrov, oziroma, če se izobražujejo v bolj oddaljenih šolah, 880 evrov. Za potovanje domov jim enkrat na leto povrnejo vse stroške potovanja z vlakom v prvem razredu ali letalske vozovnice poslovnega razreda. Za to potovanje jim pripada tudi posebni šestdnevni dopust, ki naj bi ga v bodoče skrajšali na tri dni.