Rok Kogej meni, da so tako petkove kot sobotne demonstracije pokazale, da se zahteve demonstracij končno izčiščujejo, tako v smislu 'za' kot v smislu 'proti'. »Demonstracije so definitivno proti vladi ter proti vladajoči politični in ekonomski eliti, ob tem pa gre za nekakšno progresivno linijo – demonstracije le niso tako pisane, kot skuša prikazati trenutna vlada. Demonstranti ne prihajajo s skrajne desnice ali levice, predvsem gre za ljudstvo, ki si želi nekih pozitivnih sprememb in si je v tem relativno enotno,« razmišlja Kogej.

»Ljudje so dali dovolj jasno in enotno sporočilo, da mora vlada Janeza Janše odstopiti. Jasno je tudi to, da tukaj ne gre za poskus zamenjave ene stranke ali pola z drugim. Ne gre za demonstracije proti kakšni specifični stranki, denimo SDS. Ljudje imajo dovolj celotne politične garniture, ki je v Sloveniji na oblasti zadnjih 20 let,« o sporočilu petkovih protestov razmišlja Uroš Lubej.

Namesto posluha žaljivi tviti

Tudi Mitja Svete sporočilo petkovih, pa tudi sobotnih protestov označuje za zelo jasno. »Na žalost pa oblastniki, ki so pozivali k dostojanstvenim protestom brez nasilja, niso bili pripravljeni poslušati. Namesto tega smo lahko brali razne tvite, ki so bili milo rečeno žaljivi. S strani politične elite smo namesto nekega poskusa odprtja vrat in pogovorov glede naših zahtev dobili oznako zombiji in tako dalje,« opozarja.

O odzivih stranke SDS na tviterju Kogej razmišlja, da je ironično, »da imamo oblast, ki sama poziva in spodbuja demonstracije.« Kogej se strinja z oceno Vuka Ćosića, ki je komentatorje SDS opisal kot 'trole'.

Lubej pa meni, da je več kot očitno, da so tviti namenjeni delitvi protestnikov. »Elita SDS skuša na vsak način prikazati, da smo na eni strani levi in desni ekstremisti, ki smo zdaj na ulicah, neko zdravo jedro Slovencev pa ostaja doma,« opozarja.

Lubej: Zdaj celo ograjujejo kulturne ustanove

»Glede sobote je žalostno, da se politični establišment skupaj z drugimi vejami oblasti – sodno in še kakšno, boji ljudstva,« razmišlja Lubej. »Zdaj so celo začeli ograjevati kulturne ustanove. To je sporočilo, ki ga dobivamo od politike - da se boji soočiti z ljudmi. Me pa veseli, da so ljudje bili tam v takšnem številu in da so na zelo kreativen način pokazali, kaj si mislijo.«

Tudi Svete se je obregnil ob včerajšnjo nedostopnost Trga republike. »Včeraj so se gospodje kot živina ogradili v svoje prostore in nadaljujejo s svojim spektaklom. Rezultati tega spektakla pa so jasni – gospodarstvo se krči, brezposelnost ostaja na približno enaki ravni, javni sektor se reže naprej, odpuščanja se že dogajajo, v nekaterih kolektivih so že dosežene želje vlade po krčenju mase plač … Kaj dodati? Mislim, da je nekdo izgubil kompas. Če smo govorili, da je bila Pahorjeva vlada najbolj obupna doslej, menim, da je ta vlada zdaj še bistveno hujša kot tista obupna Pahorjeva vlada,« je oster Svete.

Naslednji pomemben dogodek bo stavka javnega sektorja

»Mislim, da bo zdaj prišlo do manjše demonstracijske pavze, se pa bodo protesti zagotovo znova začeli,« je prepričan Kogej. Poudarja, da razlogi za proteste niso izginili, temveč se bodo še zaostrili. »Po drugi strani pa bo naslednji pomemben dogodek zagotovo stavka javnega sektorja. Takrat se bodo ljudje mogoče podali na ulice, verjetno bo stavka dobila podporo širšega ljudstva, ne le zaposlenih v javnem sektorju.«

Kogej ocenjuje, da se bodo demonstracije v prihodnje še izčiščevale v smislu organizacij in zahtev. »Organizacije in posamezniki bodo zahteve zdaj poskušali artikulirati. To se do določene mere že dogaja, mislim pa, da bo v naslednjih tednih prišlo še bolj do izraza,« napoveduje.

Sporočilo ni bilo dojeto

»Na ravni celotne države se je treba povezati v mrežo, se koordinirati in poenotiti v tistih zadevah, kjer je to možno, in nato izvajati pritisk. Lahko se nadaljujejo protesti, čeprav samo protestiranje ne bo prineslo ničesar. Treba bo ubrati kakšno drugo taktiko, nekateri že predlagajo stranke, morda se bo kaj porodilo tudi v tej smeri. V vsakem primeru pa je treba na vse možne načine pritiskati tako na pozicijo kot na opozicijo, da pričnejo resno jemati postavljene zahteve,« razmišlja Svete, ki ocenjuje, da sporočilo minulih protestov ni bilo dojeto. »Protesti zdaj trajajo že nekaj tednov, še vedno pa je politična elita prepričana, da se bo zadeva pomirila, da bodo šli ljudje domov in da se bo vse uredilo z nekaj kozmetičnimi popravki.«

»Gospode iz SDS je treba opomniti na leto 1988, ko smo bili na ulicah za Janšo in četverico, ko je šlo za demokratizacijo in osamosvajanje Slovenije. Tudi takrat je bilo na ulicah 10 tisoč ljudi, protesti so bili neprijavljeni. Pa nihče niti pomislil ni, da bi govoril o kakšnih kaznih,« še dodaja Lubej. Prepričan je, da se bodo protesti nadaljevali in da je naslednje večje demonstracije pričakovati po novem letu.