»To je tako, kot bi imel avto, ne pa tudi vozniškega dovoljenja. Smo v situaciji začasnega financiranja, zato je vlada danes sprejela uredbo, ki določa pravila začasnega financiranja,« je pojasnil minister za finance.

Plače namesto 4. šele 10. januarja

Zaradi tega v javnem sektorju ne bodo smeli zaposlovati, kakor tudi ne podaljševati pogodb o zaposlitvi, izplačilo januarskih plač pa je vlada zamaknila za šest dni – s 4. na 10. januar.

Z uredbo se določajo sredstva, ki jih imajo proračunski uporabniki na voljo v prvih treh mesecih leta 2013, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal finančni minister Janez Šušteršič. »Oni sami vedo, kaj lahko financirajo in česa ne,« je dejal in dodal, da ni vlada tista, ki bi narekovala, katere projekte naj se ustavi.

»Minister je na maščevalnem pohodu«

»To se mi zdi popolnoma škandalozno,« se je na Šušteršičevo napoved odzval predsednik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) Branimir Štrukelj. »Zdi se, kot da je minister na maščevalnem pohodu, saj za zamudo s plačilom nima nikakršne zakonske podlage,« je bil jasen.

Dodal je, da se želi minister Šušteršič maščevati za vložitev pobude za referendum, krivdo pa prikazati na sindikalni strani. »Ne zaveda pa se, da s tem kaže na popolno nesposobnost obvladovanja zadeve,« je za Dnevnik.si povedal Štrukelj.

Ta vlada si zaradi nesposobnosti in destruktivnosti ne zasluži več biti vlada

»Kar se mene tiče, si ta vlada zaradi nesposobnosti in destruktivnosti ne zasluži, da bi še bila vlada,« je zaključil.

Sindikati javnega sektorja so podpise v podporo zahtevi za razpis referenduma o zakonu o izvrševanju proračuna začeli zbirati v sredo. Nasprotujejo predvsem predvidenemu zmanjšanju mase plač, vendar Šušteršič pravi, da se vprašanje zniževanja mase plač in ohranjanja delovnih mest s tem zakonom sploh ne ureja. "Ocena sindikatov, da lahko z referendumom na zakon o izvrševanju proračuna vladi preprečijo prilagoditev mase plač, je napačna. To lahko naredimo po obstoječi zakonodaji," je dejal.

Šušteršič pričakuje, da bo DZ v petek na izredni seji precej soglasno sklenil poslati pobudo za referendum na ustavno sodišče, to pa bo odločilo tako kot v primeru zahtev za referenduma o zakonu o slovenskem državnem holdingu in slabi banki. Referenduma tako po njegovem mnenju ne bo in bi lahko veljaven in izvršljiv proračun dobili februarja.

Če referendum bo in zakon o izvrševanju proračuna slučajno pade, pa bomo imeli celo leto začasnega financiranja, je opozoril.

Ne bo objave javnih naročil

Proračunski uporabniki bodo morali namreč najprej zagotoviti sredstva za plačilo zakonskih obveznosti in pravic, kot so denimo socialne pravice. Kjer zakonske podlage ni, pa bodo treba porabo prilagoditi - to velja za projekte, investicije, javna naročila, črpanje evropskih sredstev,...

V tem času zagotovo ne bo objave kakšnih javnih naročil, ki so bila predvidena, je dejal Šušteršič in menil, da bo to pomenilo velik problem predvsem za gospodarstvo.

Vlada je določila tudi, za koliko se lahko država v tem času zadolži, in sicer do višine izplačil glavnic, kvota za poroštva pa je določena v eni četrtini celoletne. Višina povprečnine za občine se znižuje na 536 evrov na prebivalca, kot je bilo dogovorjeno s skupnostmi občin.

Ščernjavič: Vlada je grobo kršila izvajanje socialnega partnerstva

Drago Ščernjavič, sekretar Republiškega odbora sindikata državnih organov Slovenije (ROS), je v izjavi za javnost glede predloga zakona o spremembi zakona o sistemu plač v javnem sektorju zapisal, da je vlada s tem grobo kršila izvajanje socialnega partnerstva in dogovor. Sprašuje se, kako to, da o tem ROS ni bil seznanjen in kako to, da niso sklicali pogajalske skupine.