Tokratno dejanje norosti se je začelo v petek dopoldan po lokalnem času, ko je dvajsetletni Adam Lanza, oblečen v vojaška oblačila ter oborožen z avtomatskima pištolama in polavtomatsko puško, kakršno uporablja ameriška vojska, vdrl v šolsko poslopje. Wayne Carver, medicinski izvedenec države Connecticut, ki je vodil obdukcijo žrtev, je dejal, da je morilec na žrtve streljal iz vojaške puške. Na nekatere iz neposredne bližine in s streli v glavo, je na vztrajna vprašanja novinarjev odgovarjal Carver in dodal, da v svoji dolgi karieri še ni vedel večje grozote.

Zaradi iznakaženosti trupel mladih žrtev je medicinsko osebje staršem odsvetovalo, da bi si otroke ogledali. Identificirali so jih s pomočjo fotografij. Med žrtvami prvošolcev je bilo dvanajst deklet in osem fantov, starih šest ali sedem let. V napadu, za katerega še vedno niso znani motivi, je Adam Lanza ubil tudi direktorico in psihologinjo šole, ki sta hoteli morilca ustaviti z golimi rokami. Po pokolu se je Lanza ustrelil, za sabo pa ni pustil nikakršnega pisnega sporočila, navajajo preiskovalci.

Med prvimi novicami, ki so prišle iz Newtowna, mesta s približno 27.000 prebivalci, je bilo nekaj zmede. Mediji so objavili napačno ime morilca, policija pa je v New Jerseyju aretirala in zaslišala Ryana Lanzo, štiri leta starejšega Adamovega brata. Po nepotrjenih podatkih je imel morilec pri sebi staro ali pa ponarejeno vozniško dovoljenje starejšega brata. Mladi Američani se skušajo s to zelo razširjeno prevaro izogniti zakonu, ki prepoveduje točenje in prodajo alkohola osebam, mlajšim od 21 let.

Mati morilca je bila ljubiteljica orožja, sinova je vozila na strelišče

Adam Lanza je bil po pripovedovanju znancev bister, a zelo sramežljiv otrok. Med obiskovanjem šole praktično ni imel prijateljev. Ameriški mediji dodajajo, da je bil Lanza socialno moteč, nekateri omenjajo simptome avtizma. Preverjeni podatki o domnevnih motnjah morilca za zdaj še niso razpolago. Lanza je pred časom prenehal obiskovati šole. Živel je pri materi Nancy Lanza, ki je v petek postala njegova prva žrtev. Ustrelil jo je v glavo z vojaško puško, nato se je odpeljal v šolo.

Bizaren in morda zgolj določenim Američanom razumljiv je podatek, da je bila Adamova mati zbiralka orožja. Mati dveh sinov in ločenka ni bila zaposlena. Preživljala naj bi se od dobička iz borznih naložb, v nasprotju s sinom pa je bila izredno družabna. Svoje strasti do orožja ni zakrivala, sinova je občasno vodila na strelišče, kjer so streljali v tarče. Gre za običaj, ki je po pripovedovanju prebivalstva v Newtownu izredno razširjen. Preiskovalni viri so včeraj zanikali trditve, da je Nancy Lanza v preteklosti sodelovala s šolo, ki je v petek postala kraj zločina. Policija tudi zanika, da bi bil Adam Lanza v sporu z inštitucijo.

Predsednik Obama je v petek v svojem najbolj čustvenem govoru v karieri Američane nagovoril s solzami v očeh. Čeprav je napovedal pomembna dejanja za preprečitev podobnih tragedij, ni nakazal kaj konkretnega za ustavitev pokolov, ki se dogajajo iz leta v leto. Amerika slovi po tem, da po številu žrtev strelnega orožja prednjači med 25 najbolj razvitimi državami v svetu. Kar 80 odstotkov žrtev strelnega orožja med prebivalci teh držav so Američani.

Od Obame zahtevajo ukrepanje

Kmalu zatem, ko je predsednik končal svoje čustveno sporočilo, se je nanj vsula toča kritik. David Remnick, urednik uglednega New Yorkerja in avtor knjige o Obami, je predsedniku priznal njegovo humanost. Toda od njega je zahteval predsedniško držo in konkretne ukrepe za nadzor nad prodajo in cirkulacijo orožja. Podobno so predsedniku svetovali v reviji Atlantic Monthly. Kot vedno je bil najbolj oster do predsednika Michael Bloomberg, župan New Yorka. V imenu združenja Župani proti nezakonitemu orožju, v katerem sodeluje šesto ameriških mest, je od Obame zahteval, da preneha z običajnimi retoričnimi rituali ter da naj administracija kongresu nemudoma pošlje osnutek restriktivne zakonodaje.

Dan pred pokolom v Newtownu so v zvezni državi Ohio odobrili zakon, ki dovoljuje uporabo orožja v avtomobilih, na drugi strani pa je zvezno prizivno sodišče prepoved nošnje skritega orožja v državi Illinois razglasilo za nezakonito. Zvezna in lokalne zakonodaje se na področju pravic do orožja razhajajo. V večini primerov nad zvezno prevlada lokalna zakonodaja, ki si povečini prizadeva za večjo liberalizacijo uporabe orožja. Morda edina izjema je Kolorado, kjer so na pobudo guvernerja Hickenlooperja, ki je demokrat, začeli zakonodajni postopek za omejitev uporabe orožja. Koloradu se po streljanju v Newtownu pridružujejo tudi nekateri politiki. Andrew Cuomo, guverner države New York, je dejal, da je petkov pokol znamenje za začetek bolj odločne akcije.

Orožarski lobi se ne bo dal kar tako

Vplivno Nacionalno združenje orožarjev (NRA), lobi za promocijo prodaje in uporabe orožja in strogi zagovornik drugega amandmaja ameriške ustave, ki državljanom zagotavlja pravico do samozaščite, je po govoru predsednika Obame napovedalo, da se bo proti morebitnim omejevalnim ukrepom administracije borilo z vzemi silami. Ker ima bitka za nadzor nad orožjem zaradi prevlade republikancev v kongresu slabe možnosti, je mogoče pričakovati, da bodo nasprotniki orožja prizadevanja usmerili na posamezne države.

Sicer pa se je razpravi o omejitvi uporabe ter o večjem nadzoru prodaje orožja pridružilo tudi javno mnenje. Poleg zgroženosti je jezo javnega mnenja sprožila nespretna izjava tiskovnega predstavnika Bele hiše, ki je nekaj ur po pokolu dejal, da trenutek ni primeren za razpravo o omejevanju uporabe orožja. Izjava Jaya Carneyja je sprožila plaz ogorčenj ter pobudo za peticijo, ki jo je na internetu že prvi dan podpisalo na tisoče ljudi.