»O samem scenariju in sodelujočih vas bomo skladno z ustaljeno prakso obvestili v dneh neposredno pred proslavo,« so povedali v Uradu vlade Republike Slovenije za komuniciranje (Ukom). Povedali so le, da bo slavnostni govornik premier Janez Janša in da bo proslava v Cankarjevem domu. Proslava je bila zaradi napovedanih protestov prestavljena z 21. na 22. december, na Ukomu pa so bili skrivnostni tudi glede tega, kaj bodo storili, če se uresničijo namigi na Facebooku, da bi bil protest tudi v soboto, na dan proslave.

Brez besede o kakršni koli napovedani »ljudski vstaji« so na Ukomu pojasnili zgolj to, da so datum prestavili »zaradi namena združitve treh dogodkov na en dan, poleg proslave bosta v istem dnevu še slavnostna seja parlamenta in zaprisega novega predsednika republike«. Precej nenavadno, saj je pred dnevi predsednik parlamenta Gregor Virant za eno od komercialnih televizij povedal, da »najbrž res ni najbolj primerno proslavljati na dan, ko se dogajajo množične demonstracije«. In še dodal, da bi bila stvar težko izvedljiva tudi z varnostnega vidika. Virant je po junijski proslavi ob dnevu državnosti tudi napovedal, da bodo »očitno v prihodnje koalicijski partnerji na scenarije proslav posebej pozorni, če bomo želeli zagotoviti, da nas bodo proslave združevale in ne delile«. Ta proslava, ena od dveh, kolikor jih je ob varčevalnem programu te vlade sploh še na sporedu, se je vtisnila v spomin, ker so povabili zgolj praporščake veteranov osamosvojitvene vojne, medtem ko so preostale izključili. To je sprožilo enega od resnejših sporov v koaliciji, poleg Državljanske liste, katere predsednik je Virant, sta se ostro odzvali tudi DeSUS in SLS.

»V uradnem scenariju nisem našel nič spornega, kulturno-umetniške vrednosti nisem presojal,« nam je včeraj pojasnil Virant in obenem napovedal, da bo scenarij pregledal še podrobneje. Prvak DeSUS Karl Erjavec za pojasnila o primernosti scenarija ni bil dosegljiv, prav tako nismo prejeli komentarja stranke SLS Radovana Žerjava. Kot smo že omenili, so bili na Ukomu glede vsebine proslave sila skopi. Zato smo poklicali Stojana Auerja, člana koordinacijskega odbora za proslave, ki je povedal, da za dajanje podrobnosti ni pristojen in naj se obrnemo na vodjo Ukoma Anžeta Logarja. Nam je pa neuradno uspelo izvedeti, da bo v ospredju proslave domoljubje, med drugim naj bi se recitiralo Valentina Vodnika in Ivana Cankarja ter prepevalo domoljubne pesmi.

Izbira Janše kot govornika bistveno ne odstopa od slavnostnih govornikov na zadnjih državnih proslavah ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Govore so tako imeli od predsednikov ustavnega sodišča Ernesta Petriča in Janeza Čebulja ter predsednika države Danila Türka, do predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija ter premierjev Boruta Pahorja in Janše.

Koncept predstave očitno tudi ne bo odstopal od ključne usmeritve te vlade, po katerih bomo praznovali le še »ključne mejnike slovenske države«. Vlada je takrat tudi sprejela sklep, po katerem je sredstva za organizacijo državnih proslav oklestila za polovico, na 250.000 evrov. Slovesnost ob dnevu državnosti, ki jo je vodil Jernej Kuntner in na kateri je Slovenski komorni zbor v času predvajanja himne odpel štiri kitice Prešernove Zdravljice, je stala okoli 86.000 evrov. Čeprav se je 250 nastopajočih odpovedalo svojim honorarjem, so nekateri izvajalci kljub temu izkoristili priložnost za zaslužek. Med največjimi je bilo podjetje Showtec (17.400 evrov) direktorja Danijela Gorjupa, bolj znanega kot čarodeja v Auerjevi oddaji Poglej in zadeni.