Čeprav Bogdanov ni nakazal, da bi Rusija lahko spremenila svojo držo in podprla mednarodne sankcije proti Asadovemu režimu, pa po mnenju nekaterih besede kažejo na to, da se Moskva pripravlja na zamenjavo režima v Siriji.

"Upoštevati moramo dejstva: vlada izgublja nadzor nad vse večjim delom ozemlja," je stanje v Siriji opisal Bogdanov. "Zmage opozicije ni mogoče izključiti."

Hkrati pa je ponovil zahtevo Rusije po iskanju kompromisne rešitve, saj bo opozicija, če bo želela poraziti Asadov režim, potrebovala še veliko časa. Nadaljnji spopadi bi terjali tudi veliko žrtev, je menil.

"Bojevanje se bo še zaostrilo in izgubljenih bo deset tisoče, morda celo sto tisoče življenj," je posvaril. "Če se komu takšna cena za odstavitev predsednika zdi sprejemljiva, kaj moremo? A mi jo, seveda, smatramo za povsem nesprejemljivo."

Rusija je skupaj s Kitajsko v Varnostnem svetu Združenih narodov z vetom zavrnila osnutek resolucije, s katero bi mednarodna skupnost uvedla sankcije proti Asadovemu režimu zaradi krvavega zatiranja vstaje, ki se je začela marca lani. Moskva kljub mednarodnim protestom še naprej zalaga sirski režim z orožjem.

V eksploziji avtomobila bombe najmanj 16 mrtvih

V predmestju Damaska, Katani, je danes eksplodiral avtomobil bomba. Umrlo je najmanj 16 ljudi, 20 jih je bilo ranjenih. Tarča napada naj bi bilo eno od častniških poslopij. Med žrtvami eksplozije so tudi šolarji sosednje osnovne šole, poročajo tuje tiskovne agencije.

Nasprotniki režima Asada danes iz Sirije po navedbah nemške tiskovne agencije dpa poročajo tudi o letalskih napadih na cilje v predmestjih Harasta in Samalka. V spopadih med nasprotniki režima in vladnimi silami v četrti Džobar pa naj bi bil ubit dezerter.

Današnja eksplozija se je zgodila le dan po trojni eksploziji pred sirskim notranjim ministrstvom, v kateri je bilo ubitih najmanj pet ljudi. Ranjen je bil tudi notranji minister Mohamed Ibrahim al Šar, ki so ga morali odpeljati v bolnišnico zaradi poškodbe rame, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Asadove sile nad upornike tudi z raketami kratkega dosega

Vladne sile, ki branijo režim sirskega predsednika Asada, so proti uporniškim silam v zadnjih urah izstrelile vsaj pol ducata raket kratkega dosega. Gre za potencialno pomembno stopnjevanje državljanske vojne, v kateri je do sedaj življenje izgubilo že več kot 40 tisoč ljudi.

Ameriški uradniki in humanitarna organizacija Human Rights Watch so včeraj še poročali, da so vladne sile proti uporniškim silam na poseljenih območjih uporabile tudi zažigalna sredstva, podobna napalmu. Uradniki napade opisujejo kot dejanja iz obupa, medtem ko uporniške sile počasi, a zagotovo, v boju proti Asadu pridobivajo nadvlado.

»Kako obupana mora biti vojska, da proti lastnemu narodu in v lastni državi izstreli tovrstno raketo,« se je vprašal višji uradnik v administraciji ameriškega predsednika Baracka Obame in dodal, da je to zadnje orodje, ki ga neka sila še lahko uporabi. Pri raketnih napadih se nevarnost civilnih žrtev močno poveča, »še posebno v bojih, ki potekajo v urbanih naseljih,« je dodal neimenovani uradnik.

Podatki o raketnih napadih so redki, tudi o tem, ali so povzročile smrtne žrtve. Prav tako ni natančnih informacij o tem, katere vrste raket so bile izstreljene in kje so eksplodirale, še piše Washington Post.