Družina Albrecht je osmrtnico, v kateri sporoča javnosti, da je umrl eden od dedičev trgovskega imperija Aldi, objavila šele nekaj dni po tistem, ko so novembra Bertholda Albrechta pokopali v ožjem družinskem krogu. S tem so njegovi najbližji ostali zvesti tradiciji družine, ki je bila vselej zavita v strogo diskretnost. O družini Albrecht fotografije v javnosti skorajda ne obstajajo, o njej se je vedelo malo ali skoraj nič.

Osmrtnica zato prvič razkriva tudi nekaj osebnih potez preminulega, v njej njegova družina 58-letnega poslovneža opisuje kot razumevajočega in ljubečega očeta, ki je bil širokogruden in ni gojil zamer. »Imel je veliko srce, odlikovali so ga njegova občutljivost, vedrina in optimizem,« so zapisali njegovi svojci in poudarili njegov bojevit značaj.

Od mamine trgovine do imperija

Berthold Albrecht je v petčlanski upravi trgovskega koncerna Aldi Nord skrbel za ameriški trg, na katerem je koncern navzoč z verigo trgovin Trader Joe's. Operativno pa posel družinskega podjetja že dolgo vodijo zunanji menedžerji. Potem ko se je v pokoj umaknil ustanovitelj podjetja Theo Albrecht, je posle prevzel Hartmuth Wiesemann, od začetka lanskega leta jih vodi 46-letni Marc Heußinger.

Skupaj s Theom mlajšim je bil Albrecht eden najbogatejših Nemcev, premoženje, ki sta ga sinova podedovala od soustanovitelja trgovske verige Aldi, strokovnjaki ocenjujejo na 16 milijard evrov. S tem sta dediča po obsegu premoženja v Nemčiji na drugem mestu, najbogatejši Nemec je njun stric Karl Albrecht, katerega premoženje ocenjujejo na 17,2 milijarde evrov.

Karl in Theo Albrecht sta svoj imperij zgradila iz majhne trgovine svoje matere in veljata za izumitelja diskontnega principa, s katerim sta se vpisala v gospodarsko zgodovino. Tedaj revolucionarna ideja je bila, da z manjšimi izborom proizvodov in poenostavljenim delovanjem stroške zadržita na zelo nizki ravni. S tem je Aldi lahko prodajal svoje izdelke po precej nižjih cenah kot konkurenca.

Imperij razdelila po »ekvatorju Aldi«

Prvo trgovino sta brata odprla leta 1962, danes je Aldi navzoč v 17 državah v Evropi, Severni Ameriki in Avstraliji, po vsem svetu ima koncern več kot 9800 trgovin, od tega 4300 v Nemčiji. Ker sta se brata v svoji poslovni strategiji precej razlikovala – Karl je bil pripravljen precej več tvegati, Theo pa je bil pri poslih bolj konservativne narave – sta svoj imperij že zgodaj razdelila na severno in južno polovico. Theo je prevzel Aldi Nord, Karl je bil odgovoren za Aldi Süd. Samostojni sestrski podjetji, ki ne kotirata na borzi, ne objavljata podatkov o svojem poslovanju, poznavalci trga pa ocenjujejo, da znaša promet Aldija okoli 58 milijard evrov na leto. S tem je trgovska veriga tretja največja v Nemčiji, za Metrojem in skupino Schwarz (Lidl Kaufland).

Preminuli Berthold Albrecht je bil v marsičem podoben svojemu očetu, trdijo poznavalci. To, da je z družino živel precej umaknjeno iz javnosti, pa je povezano tudi z ugrabitvijo njegovega očeta leta 1971. Tedaj sta Thea starejšega neki kriminalec in neki odvetnik iz Düsseldorfa držala v ujetništvu 17 dni in ga izpustila šele, ko je bila izplačana odkupnina sedem milijonov mark. vau