Vlada je sprva za prihodnje leto predlagala znižanje rtv-prispevka za deset odstotkov. Na odboru za finance v soboto so potrdili koalicijski kompromisni predlog, da se rtv-prispevek v prihodnjem letu zniža za pet odstotkov, a so opozicijski poslanci vseskozi vztrajali pri tem, da višina prispevka ostane nespremenjena, saj da je prispevek eden najpomembnejših virov financiranja javne radiotelevizije.

Racionalnost zaposlovanja na RTVS

Med prekinitvijo današnje plenarne seje DZ je na temo financiranja in avtonomije RTVS potekala tudi seja parlamentarnega odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino. Sklic seje je zahtevala poslanska skupina SD, ki je kot predlog sklepa predlagala, da se višina rtv-prispevka za prihodnje leto ne bo spremenila. A odbor ni glasoval o tem sklepu, saj so pred tem sejo odbora prekinili.

V. d. direktorja direktorata za medije na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Miro Petek je danes na seji odbora me drugim dejal, da je vlada s sklepom o znižanju prispevka "spodbudila javni zavod RTV Slovenija k razmisleku o racionalnosti poslovanja". Tako upa, da so in bodo na RTVS "pretresli tudi razvojne programe, ki so financirani iz razvojnih sredstev". Kot je dejal, nekateri podatki kažejo, da mnogi razvojni projekti niso dali želenih rezultatov. Petek je še navedel primerjavo o zaposlenih na RTVS in POP TV in doseženo gledanostjo informativnega programa. Dejal je da informativni program na POP TV ustvarja 21 novinarjev, na RTVS pa da je zaposlenih 1900 ljudi, pri čemer ima informativni program POP TV višjo gledanost.

Bati se je treba ''berluskonizma''

Poslancu Mirku Brulcu (SD) se zdi, da "koalicija nagaja javnemu zavodu oziroma lomasti po teh medijih". Poudaril je, da se moramo zavedati programske obveznosti, ki jih ima RTV Slovenija. Glede Petkove primerjave z gledanostjo pa je Brulc navedel, da so tudi Slovenske novice med časopisi v Sloveniji najbolj brane, pa se s "tem se ne smemo hvaliti". Dejal je tudi, da se moramo bati "berluskonizma", prav to se po njegovem mnenju pri nas dogaja.

Poslanec SLS Mihael Prevc pa je poudaril, da se še kako zaveda pomena RTVS, zato so že od vsega začetka problematizirali vprašanje o znižanju prispevka. Opozoril je tudi, da je vlada sklep o 10-odstotnem znižanju prispevka sprejela samovoljno, brez usklajevanja v koaliciji. V SLS so tako pristali na kompromis o petodstotnem znižanju, saj da je prav, da tudi RTVS občuti krizo varčevanja, ki smo ji podvrženi pravzaprav vsi, poleg tega se po njegovem mnenju zaradi petodstotnega znižanja prispevka vsebine res ne bi smele trpeti.

6,6 milijona evrov manj kot načrtovano

RTVS bo tako v prihodnjem leto razpolagala s 112,3 milijona evrov poslovnih prihodkov (brez razvojnih sredstev), kar je za 6,6 milijonov evrov manj kot je bilo načrtovano za letošnje leto. Zaradi znižanja rtv-prispevka se bodo prihodki RTVS v prihodnjem letu zmanjšali za 4,6 milijona evrov, poleg tega pričakujejo za dva milijona evrov nižje prihodke iz oglaševanja zaradi manjšega številka športnih dogodkov, so pojasnili na RTVS.

Ob tem so zapisali, da bo odločitev za manjše znižanje rtv-prispevka zagotovo manj drastično vplivala na napovedane programske reze, "še vedno pa ostaja dejstvo, da nižanje rtv-prispevka pomeni okrnjeno programsko ponudbo javnega medijskega servisa".

Tako vodstvo RTVS obžaluje, da je do znižanja sploh prišlo, saj za to po njihovem mnenju ni nobenega ekonomskega ali drugega razloga. "Gospodinjstvom, ki plačujejo rtv-prispevek (socialno ogroženi in invalidi so oproščeni), prihranek ne bo pomenil izboljšanja življenjskega standarda, kot rečeno pa bo RTV Slovenija morala zaradi tega opazno okrniti svoje programske vsebine," so še zapisali.