Kot je pojasnilo vrhovno sodišče, so izročitev Özerdemove zavrnili zaradi absolutnega zastaranja kazenskega pregona v tem primeru. Turčija je namreč izročitev novinarke zahtevala v povezavi s protivladnimi protesti v 90. letih prejšnjega stoletja, iz obtožnice pa je razvidno, da jih Özerdemova naj ne bi organizirala, temveč naj bi na njih zgolj sodelovala, kar pa je lažje kaznivo dejanje in zato hitreje zastara.

Özerdemova se bo tako lahko vrnila v Mainz v Nemčiji, kjer ima od leta 2005 status begunke, takoj ko ji bo Hrvaška vrnila potni list. V Nemčiji sicer živi v soprogom in mladoletnim otrokom.

Po prijetju 25. julija letos v Metkoviću na mejnem prehodu z BiH je bila novinarka najprej v ekstradicijskem priporu, zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja pa so jo premestili v zaporsko bolnišnico. Septembra so ji pripor nadomestili z okrepljenimi ukrepi nadzora, kar je pomenilo, da ni smela zapuščati prebivališča, dvakrat tedensko se je morala zglasiti na policiji in začasno so ji odvzeli potni list.

Center za mirovniške študije: »Turška novinarka je bila žrtev političnega pregona v Turčiji«.

Kot so sporočili danes iz Centra za mirovniške študije, je sodišče v Dubrovniku po današnjem prejetju odločitve vrhovnega sodišča nemudoma ukinilo nadzorne ukrepe. Dodali so še, da je Özerdemova žrtev političnega pregona v Turčiji, kjer je bila slabih deset let v zaporu, ker je sodelovala v protivladnih protestih za svobodo govora. V zaporu so jo pretepali in trpinčili na različne načine, zaradi česar ima zdravstvene težave.

Proti njeni izročitvi, ki jo je septembra nepravnomočno odredilo sodišče v Dubrovniku, so se zavzele številne nevladne organizacije, pa tudi hrvaški varuh človekovih pravic Jurica Malčić in hrvaški premier Zoran Milanović.