Kdaj naj bi se znova srečala, novinarjem nista pojasnila, po neuradnih navedbah virov na hrvaškem zunanjem ministrstvu pa naj bi bil njun naslednji sestanek do konca leta v Sloveniji.

Dodaten čas za zbliževanje za zdaj nasprotujočih si stališč

Arhar je v izjavi za medije po današnjem sestanku dejal, da s hrvaškim kolegom potrebujeta dodaten čas za zbližanje za zdaj nasprotujočih si stališč o rešitvi spora med državama. "Nadaljujemo iskanje rešitev, kar je za oba jasno in soglasno," je izjavil Arhar.

Rogić pa je poudaril, da sta naredila rekapitulacijo celotne problematike in da sta skupaj prišla do sklepa, da je tisto, za kar sta se dogovorila na blejskem srečanju oktobra, dobra pot. Takrat sta se dogovorila za dvodelen koncept - multilateralen in dvostranski, je spomnil.

Glede multilateralnega je Rogić dejal, da si bosta prizadevala za oživitev pogajanj pred Banko za mednarodne poravnave (Bis) v Baslu v skladu s sporazumom o nasledstvu. Ob tem bi se za stike z Baslom angažirala oba.

Bilateralne rešitve?

V drugem, dvostranskem delu blejskega dogovora pa sta po Rogićevih besedah nakazala nekatere smeri in obrise možne rešitve. Kot je še dodal, bosta delala tudi na tem, da bi bili obrisi, ki sta jih zarisala na Bledu, še jasnejši.

"Dogovorila sva se, da o tem znova obvestiva svoji vladi in v primeru njunega ugodnega odgovora tudi konkretizirava način rešitve tega dolgotrajnega problema ter na prihodnjem srečanju predlagava rešitev," je pojasnil Rogić.

"Omenjajo se bilateralne rešitve, kar je tudi logično. Pogledi so različni, a seveda obstaja upanje, da bi se v teh različnih pogledih našla skupna rešitev," je povedal Arhar.

Arhar pa je ocenil, "da se izplača vložiti dodaten čas, da se vidi in pogleda, koliko se ti različni pogledi dejansko lahko najdejo na skupnem imenovalcu".

Finančna strokovnjaka niti danes nista povedala, kakšni so bili njuni blejski predlogi za dvostransko rešitev spora. Že vnaprej sta tudi obvestila novinarje, da po njunih izjavah ne bodo mogli zastavljati vprašanj.

Za razliko od Rogića, ki je od hrvaške vlade dobil časovno neomejen mandat za pogovore z Arharjem, slovenskemu finančnemu strokovnjaku mandat poteče konec leta. Neuradno je bilo slišati, da bo Ljubljana njegov mandat podaljšala, če bo ocenila, da je to potrebno.