Volivci DeSUS so v drugem krogu največ glasov namenili Borutu Pahorju (63 odstotkov), 37 pa jih je glasovala za Türka, čeprav je stranka podporo izrekla slednjemu. V Državljanski listi od odločno podprli Pahorja (84 odstotkov), le 16 odstotkov jih je glasovalo za Türka. Tudi volivci Nsi so s 83 odstotki podprli Pahorja, 17 odstotkov jih je glasovalo za Türka.

Volivci Pozitivne Slovenije so v 79 odstotkih podprli Türka, 21 odstotkov pa jih je glasovalo za Pahorja. Volivci SDS so upoštevali podporo predsednika stranke Janeza Janše in podprli Pahorja, zanj je glasovalo 96 odstotkov. Tudi volivci SLS so v 83 odstotkih podprli Pahorja, le 17 jih je bilo za Türka. Volivci SD pa so v 77 odstotkih volili Pahorja, 23 pa jih je svoj glas namenilo Türku.

V drugem krogu predsedniških volitev je bila udeležba 41,95-odstotna, kar je skoraj osem odstotkov manj kot v prvem krogu in najnižje v zgodovinski predsedniških volitev od osamosvojitve do danes.

Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Ljubljana Center (46,38-odstotna), najnižja pa na Ptuju (37,74-odstotna). Od najvišje do najnižje si sledijo še Ljubljana Bežigrad (43,96-odstotna), Kranj (43,04-odstotna), Postojna (42,54-odstotna), Celje (41,07-odstotna), Novo mesto (41,02-odstotna), Maribor (38,92-odstotna).

Valicon: Skoraj tretjina Türkovih volivcev iz prvega kroga danes ostala doma

Skoraj tretjina volivcev, ki je v prvem krogu predsedniških volitev podprla aktualnega predsednika Danila Türka, je danes ostala doma, kažejo rezultati današnje meritve agencije Valicon.

Volivci kandidata SD Boruta Pahorja iz prvega kroga so se današnjega drugega kroga udeležili v večji meri kot Türkovi volivci, kaže Valiconova raziskava.

Le dve tretjini volivcev, ki so v prvem krogu volili Türka, sta se udeležili tudi današnjega drugega kroga in hkrati podprli istega kandidata. Pahorja pa je v drugem krogu prišlo podpret več kot tri četrtine tistih, ki so v prvem krogu volili njega ali kandidata SDS in NSi Milana Zvera. Kot so v sporočilu za javnost zapisali v agenciji Valicon, se tu skriva odgovor na vprašanje, od kod tolikšna razlika v drugem krogu.

Do prelivanja glasov ni prišlo

Po njihovih navedbah prav tako ni prišlo niti do prelivanja glasov med kandidatoma, ki so se nakazovali še v četrtek in petek. Takrat je namreč kazalo, da je štirikrat več tistih, ki so se iz Pahorjevega preselili v Türkov tabor, v primerjavi s tistimi, ki so od Türka prešli k podpori Pahorja.

Na dan volitev je to razmerje že precej blizu ena proti ena, kar pomeni, da je Türk izgubil tudi potencialne volivce na račun prelivanja glasov od enega kandidata k drugemu.

Protesti imeli negativen učinek

V kontekstu aktualnih protestov pa v agenciji Valicon ugotavljajo, da so se tisti volivci, ki v celoti podpirajo proteste (teh je več kot 40 odstotkov), današnjih volitev udeležili v veliko manjši meri kot ostali volivci. Ravno med njimi pa je podpora Türku največja, kar pomeni, da so imeli protesti na Türkov rezultat celo negativen učinek.

V agenciji Valicon so anketo izvedli danes preko spletne aplikacije, v njej pa je sodelovalo 736 volivcev. Njihove današnje ugotovitve pa se nanašajo tudi na raziskavi, izvedeni med 15. in 19. novembrom ter med 29. in 30. novembrom, v katerih je sodelovalo 1505 oziroma 1051 oseb.

Javnomnenjske raziskave pred današnjim drugim krogom predsedniških volitev so sicer v nasprotju z večino raziskav pred prvim krogom pravilno napovedale Pahorjevo zmago, rezultat volitev so zadele tudi vzporedne volitve, ki jih je za Radiotelevizijo Slovenija in POP TV opravila agencija Mediana.