Danes glasovanje

Generalna skupščina ZN bo danes glasovala o resoluciji, s katero bo Palestina v svetovni organizaciji dobila status države nečlanice in s tem priznanje državnosti. Po pričakovanjih bo kljub nasprotovanju ZDA in Izraela dvig statusa Palestine podprlo več kot 150 držav. Razprava v GS ZN se začenja ob 21. uri po srednjeevropskem času.

Kot je pred drevišnjim glasovanjem poudaril Netanjahu, bo lahko palestinska država nastala, šele ko bo razrešeno vprašanje izraelske varnosti, ko bo Izrael priznan kot država judovskega ljudstva in ko bo razglašen konec konflikta med Izraelom in Palestinci, poročajo tuje tiskovne agencije.

"V resoluciji, predloženi v Generalni skupščini ZN, ni ničesar od tega," je dodal. Ob tem je ponovil, da je edina možna pot za dosego miru prek neposrednih pogajanj brez predpogojev, ne pa enostranska odločitev ZN, ki ne upošteva vprašanja izraelske varnosti.

Politični terorizem?

Namestnik izraelskega zunanjega ministra Dani Ajalon je medtem palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ki bo pred glasovanjem nagovoril GS ZN, obtožil "političnega terorizma".

Izrael naj bi sicer kljub ostrim besedam v minulih tednih, ko so omenjali celo strmoglavljene Abasa, na palestinski uspeh v ZN odgovoril zgolj z nekaj omejenimi ukrepi. Po poročanju izraelskih medijev naj bi namreč ZDA pritisnile na judovsko državo, naj Abasa ne destabilizirajo, v to smer pa naj bi se nagibali tudi v vrhu izraelske vojske.

Tiskovni predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Jigal Palmor pa je v torek povedal, da nima Izrael namena ukiniti nobenega dogovora s palestinskimi oblastmi, pri čemer je imel v mislih predvsem na gospodarske dogovore. A, kot je dodal, se bodo poslej teh dogovorov striktno držali.

Izrael naj ne bi zamrznil nakazila carin in davščin

Izrael naj tako ne bi zamrznil nakazila carin in davščin, ki jih za palestinske oblasti pobirajo na izraelskih pristaniščih in letališčih, je povedal neimenovani izraelski vir. Bi pa lahko po njegovih besedah zadržali del teh sredstev kot poplačilo dolga, ki ga palestinske oblasti dolgujejo Izraelu. Tega doslej judovska država še ni storila.

Palestinske oblasti naj bi bile po navedbah omenjenega vira izraelskemu elektropodjetju dolžne več kot 700 milijonov šeklov (140 milijonov evrov). Sicer pa bi lahko Izrael tudi omejil dobavo vode Palestincem, saj naj bi jim jo sedaj dobavljal v precej večji količini, kot to predvidevajo sklenjeni dogovori.

Izrael bi lahko tudi omejil izdajo delovnih dovoljenj za Palestince, ki delajo v Izraelu in v judovskih naselbinah, ter na novo preveril imetnike posebnih prepustnic za gibanje, ki jih imajo pomembni Palestinci.

Več izraelskih analitikov je medtem danes obžalovalo izraelski diplomatski poraz, to je dejstvo, da judovski državi ni uspelo prepričati večine evropskih držav, da bi v GS ZN glasovale proti priznanju palestinske državnosti oz. se vzdržale. Komentator izraelskega javnega radia Šiko Menaše je slednje označil celo za "diplomatski polom".