Direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu za delo Peter Pogačar je uvodoma dejal, da je cilj reforme zaustaviti padanje pokojnin po zdaj veljavnem pokojninskem zakonu. "V dogovoru s socialnimi partnerji smo prišli na neto odmerni odstotek," je pojasnil.

Drugi cilj pa je zagotoviti finančno vzdržnost pokojninske blagajne do leta 2020, je opozoril. To bo po njegovih besedah mogoče zagotoviti z dvigom upokojitvene starosti.

Opozicijski poslanci so kritični. "To sploh ni reforma, ampak popravki nekega zakona," je menila poslanka SD Andreja Črnak Meglič. Po prehodnem obdobju lahko po njeni oceni računamo na "pomembno slabše upokojitvene pogoje".

Poleg tega je menila, da bodo ženske "žrtve te reforme". "Ženske lahko še naprej računajo na nižje pokojnine", je opozorila.

"Radikalno se spreminja višina pokojnin. Kaj se dogaja z višino pokojnin, kako boste zagotavljali dostojne pokojnine in kaj čaka upokojence vnaprej?" jo je zanimalo.

Kmalu po začetku prekinitev zaradi velikega števila dopolnil

Parlamentarni odbor za delo bi moral danes že ob 14. uri začeti drugo obravnavo pokojninske reforme, vendar so zaradi priprave dopolnil sejo prestavili na 15. uro. Zatem pa so sklenili, da jo prekinejo za eno uro. V tem času so člani odbora lahko pregledali dopolnila k reformi, ki naj bi jih bilo več kot sto.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je uvodoma dejal, da je bil storjen "maksimalni napor", da bi reformo čim bolj pripravili in jo uskladili s socialnimi parterji. Spomnil je tudi na sklep s seznamom odprtih ključnih vprašanj, ki ga je v ponedeljek parafirala večina socialnih partnerjev.

Opozicijski poslanci so v začetku seje izražali nasprotovanje hitenju z drugo obravnavo reforme in zahtevali vsaj dve uri premora. "Neodgovorno je, da na mizo dobimo več kot 100 dopolnil, ki naj bi jih preštudirali v eni uri. Takšno hitenje ni sprejemljivo," je dejala poslanka PS Barbara Žgajner Tavš.

Ker predlog opozicijskih poslancev za dvourni odmor ni bil sprejet, se bo seja nadaljevala v kratkem.

Socialni partnerji se še niso popolnoma uskladili

Predlog reforme še ni v celoti usklajen med socialnimi partnerji. Pač pa so v ponedeljek vsi razen Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Konfederacije sindikatov javnega sektorja parafirali sklep s seznamom odprtih vprašanj.

Kot je po prekinitvi seje v izjavi za medije pojasnil minister Vizjak, so med petimi odprtimi točkami še odmerni odstotki za pokojnino in posledično višina pokojnin v prihodnje ter tudi upoštevanje predhodnih obdobij za dodano dobo glede študija, o čemer se še dogovarjajo s sindikati. Prepričan je, da je treba najti srednjo pot med zagotavljanjem dolgoročne vzdržnosti pokojninske blagajne in vzdržnih višin pokojnin v prihodnje.

Odprtih še nekaj zadev

Po ministrovih besedah je odprt tudi 408. člen, ki govori o prenosu upravičencev do pokojnin, ki nimajo osnove v vplačanih prispevkih v slovensko pokojninsko blagajno iz obveznosti ministrstva za finance na druga področja, kamor ti upravičenci vsebinsko sodijo.

Z delodajalci pa se še usklajujejo glede določila, da bi se po novem tudi od avtorskih in podjemnih pogodb obračunavali prispevki. Prav tako je odprto vprašanje socialne kapice oziroma dviga najvišje osnove za pokojnino na petkratnik najnižje, ker se uvajajo dodatno osnove za vplačevanje prispevkov, kot so avtorske in podjemne pogodbe, je pojasnil minister.

Vizjak: Dopolnil niti ni tako veliko

Vizjak je ocenil, da dopolnil k tako obsežnemu zakonu niti ni veliko. Vsaj polovica jih je po njegovih besedah redakcijske narave, vsebinskih pa je relativno malo. Minister sicer ne izključuje možnosti, da bi kaj popravili še v parlamentarnem postopku.

Minister od koalicije želi, da spoštuje to, kar so se s socialnimi partnerji dogovorili. Glede vprašanja usklajevanja pokojnin, za katerega je predsednik DeSUS Karl Erjavec napovedal, da ga bo odprl na današnjem sestanku koalicije, pa Vizjak pravi, da so v okviru dopolnil predlagali, da se pokojnine v prihodnjem letu usklajujejo v višini dveh tretjin, in sicer po formuli: 60 odstotkov plače, 40 odstotkov inflacija. To po njegovih navedbah znese v prihodnjem letu okoli 50 milijonov evrov.

Böhmova z nekaterimi stvarmi zadovoljna

Izvršni sekretarki v Zvezi svobodnih sindikatov Lučki Böhm je žal, da pogajalci še niso podpisali dogovora. Kot je dejala pred začetkom seje, je z določenimi stvarmi kar zelo zadovoljna. Upokojitveni pogoji so po njenih besedah veliko boljši, kot so bili leta 2010. "Predvsem smo dobili, kar smo takrat zahtevali, da za 40 let čiste pokojninske dobe lahko dobiš starostno pokojnino brez malusa," je pojasnila.

Sindikati so zadovoljni tudi z olajšavami na upokojitveno starost 60 in 65 let, ki so danes boljše, kot so bile ponujene septembra s predlogom zakona. Po njenih besedah so zadovoljni, da imamo olajšavo na zavarovalno dobo pred 18 rojstnim dnevom, kar bo preprečilo, da tem, ki bi se sicer morali upokojiti pred 60 letom starosti, ne bo treba delati 45 let. "S tem smo v veliki meri zadostili zahtevam tistih, ki so leta 2011 na referendumu glasovali proti zakonu," je pojasnila.

Po njenih besedah pa so dosegli tudi prehodni režim za brezposelne, ki bodo v času pravic iz zavarovanja za primer brezposelnosti uveljavili upokojitvene pogoje po pokojninskem zakonu ena, presečni datum pa je 31. december.

Lorber: Rešitve iščemo znotraj reforme

Predsednik Slovenske zveze sindikatov Alternativa Zdenko Lorber je pred začetkom seje pojasnil, da je poglavje poklicnega zavarovanja eno od šestih točk, ki so ostale odprte. Po njegovih besedah se pri nekaterih stvareh razhajajo, poleg tega pa je vsebina zahtevna. Lorber je izpostavil, da rešitve iščejo znotraj pokojninske reforme in ne v posebnem zakonu.

Kot je pojasnil, so se zavezali, da danes teh pet členov ne bodo zaprli in se bodo glede njihove vsebine poskušali uskladiti do tretjega branja. Vprašanje so tabele, obdobje, kdaj lahko posameznik nastopi poklicno upokojitev, višina sredstev, za katere jamči država, je med drugim izpostavil Lorber. Prepričan je, da je volja in pripravljenost, da se dogovorijo. Sindikalna stran po njegovih besedah ne misli vreči puške v koruzo.