Manningov odvetnik David Coombs je novinarjem povedal, da je pripor v oporišču Quanticu od julija 2010 do aprila 2011 predstavljal nezakonito kaznovanje pred sojenjem in v nasprotju z vojaškim zakonikom. Manninga so imeli 23 ur in pol na dan zaprtega v samici brez oken. V posteljo je moral ob desetih zvečer, zbujali pa so ga ob petih zjutraj.

Ko je bil v celici, ni smel ležati na postelji ali telovaditi. Preverjali so ga na vsakih pet minut. Vsak večer pred spanjem so ga prisilili, da se je slekel do golega in mu za spanje dali posebno oblačilo proti samomoru. 24-letni Manning, ki je šibak in nizke rasti, naj bi bil namreč nevaren zase in za svojo okolico.

Nečloveške razmere

Posebni poročevalec ZN za mučenje Juan Mendez je razmere, v katerih se je znašel Manning, opisal kot okrutne, nečloveške in ponižujoče. Mendez je svoje poročilo že izročil Svetu za človekove pravice v Ženevi. Ameriške oblasti pa mu niso dovolile osebnega srečanja z Manningom.

Coombs pravi, da je to dovolj za razveljavitev obtožnice. Tožilstvo se s tem ne strinja in zavrača obtožbe o slabem ravnanju z ujetnikom.

En dan kot deset dni

Vojaško sodišče bo Coombsovo zahtevo najverjetneje tudi zavrnilo, zato odvetnik že pripravlja novo zahtevo, da bi Manningu vsak dan zapora v Quanticu šteli za deset dni, kar vojaški zakonik omogoča.

Manninga so iz Quantica preselili v Fort Leavenworth v Kansasu, kjer so ga prenehali obravnavati kot nevarnega zase in za okolico ter mu dovolili stik z drugimi zaporniki.