Vrhovni sodni svet je na današnjem izrednem sestanku izrazil razočaranje nad najnovejšo potezo Mursija. "Spremembe so nezaslišan napad na razsodbe in neodvisnost pravosodja," je sporočil in Mursija pozval, naj se izogne "vsemu, kar je v nasprotju s sodno avtoriteto", navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Sodniški klub v Aleksandriji pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil, da prekinja delo na vseh sodiščih in tožilstvih v provincah Aleksandrija in Beheira, vse dokler ne bodo Mursijeve spremembe umaknjene.

Mursi si je z ustavnimi spremembami podelil široka pooblastila

Mursi je v četrtek razglasil spremembe ustave, s katerimi si je podelil široka pooblastila, ki se bodo iztekla predvidoma sredi februarja, ko naj bi bila sprejeta nova egiptovska ustava.

Med drugim je uvedel, da so vse ustavne razglasitve, odločitve in zakoni, ki jih izda predsednik, končne in proti njim ni možna pritožba. Po novem tudi ne more noben sodni organ razpustiti ustavodajne skupščine in zgornjega doma parlamenta, v katerih imajo večino islamisti in ki piše novo egiptovsko ustavo.

Mursi še večji diktator od Mubaraka?

Prav tako je Mursi odstavil generalnega državnega tožilca, ki je bil na tem položaju še iz časa režima prejšnjega predsednika Hosnija Mubaraka, ter odredil ponovno sojenje vodilnim članom Mubarakovega režima.

Nasprotniki Mursiju očitajo, da je s tem postal diktator s še večjo močjo kot nekdanji avtoritarni predsednik Hosni Mubarak, ki je bil odstavljen po vstaji v začetku lanskega leta. Proti njegovim najnovejšim dejanjem je v petek na trgu Tahrir protestiralo na tisoče ljudi.

Iz današnje tiskane izdaje Dnevnika: Predsedniku Egipta očitki, da postaja faraon

Policija s solzivcem nad protestnike

Egiptovska policija je davi s solzivcem razgnala protestnike, ki so se zbrali na osrednjem kairskem trgu Tahrir in protestirali proti samovolji egiptovskega predsednika Mohameda Mursija. Na trgu je sicer noč po poročanju nemške tiskovne agencije dpa preživelo nekaj sto protestnikov v kakih 30 šotorih.

Policija je s solzivcem posredovala, potem ko so se želeli najbolj zagretim protestnikom, ki so na trgu preživeli noč, zjutraj pridružiti številnejši somišljeniki. Kljub temu danes na Tahrirju še naprej vztrajajo manjše skupine demonstrantov, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Petkovi protesti proti Mursiju so bili najhujši, odkar je ta prevzel položaj predsednika. Večinoma mladi in sekularno usmerjeni aktivisti so danes napovedali, da ne bodo odnehali in da bodo množične demonstracije na Tahrirju znova organizirali v torek. Pozivu k torkovemu protestu se je pridružila vrsta opozicijskih strank.

Protesti, dokler ne bodo spremembe ukinjene?

Na trgu Tahrir se je v petek zbralo na tisoče Mursijevih nasprotnikov. Kot so zatrdili, bodo protestirali, dokler ne bodo ukinjene spremembe, s katerimi je Mursi omejil pristojnosti pravosodja. Prav tako zahtevajo razpustitev ustavodajne skupščine, ki piše novo ustavo in v kateri prevladujejo islamisti, saj ta ne predstavlja celotnega egiptovskega naroda.

Protesti liberalnih in sekularnih organizacij so v petek potekali tudi v drugih egiptovskih mestih, med drugim v Aleksandriji, Suezu, Port Saidu in Ismailiji. Ponekod so se nasprotniki predsednika spoprijeli z njegovimi podporniki, zažganih je bilo tudi več uradov Muslimanske bratovščine. Po vsej državi je bilo v nasilju poškodovanih okoli 100 ljudi.