Rupel je pojasnil, da je osnutek seznama veleposlanikov predsedniku neformalno predstavil dvakrat – prvič maja leta 2008, končni seznam pa mu je po usklajevanju v koaliciji poslala vlada. ''Tedaj veljavni zakon, ki ga je Türk kasneje seveda spremenil, ni predvideval, da bi predsednik izbiral veleposlanike pred odločitvijo vlade, pred zaslišanjem v parlamentu in pred potrditvijo države sprejemnice. Tega tudi noben predsednik pred Türkom ni počel,“ je v pisni izjavi pojasnil Rupel.

Leta 2008 so bile volitve, dotedanji predsednik vlade pa mu je predlagal, naj se o predlogu pogovori tudi s prihajajočim predsednikom vlade (njegovo kandidaturo sta potrdila tudi Janez Janša in Borut Pahor, prej pa še avstrijski predsednik). ''Letos je Türk ponovni predlog, da postanem veleposlanik, zavrnil že tretji vladi. Predsednik in predsedniški kandidat Türk je tako v mojem primeru ponovil lustracijo, ki jo v soočenjih - v nasprotju s politično poštenostjo, ki jo tako rad omenja - zdaj utemeljuje še z žalitvami. Pričakujem opravičilo in umik skrajno neprimerne izjave,“ je zaključil.

Nad njegove izjave tudi Protikorupcijska komisija

Na oceno dela KPK, ki jo je v istem soočenju včeraj podal Türk, se je danes odzvala komisija, o kateri je predsednik govoril in zatrdil, da sistemska korupcija pri nas ni tak problem, kot opozarja komisija.

Po mnenju KPK je razprava o problemu korupcije v Sloveniji potrebna, pa tudi o (ne)ustreznosti in (ne)učinkovitosti institucionalnega in zakonskega okvira njenega preprečevanja, omejevanja in pregona; a da predvolilni čas ni najboljši za odpiranje takih tematik. Temeljno poslanstvo KPK je krepitev integritete javnega sektorja, pa povečevanje transparentnosti in preprečevanju korupcije ter nasprotja interesov.

Dodali so, da vse to uresničujejo skozi sistemske in konkretne ugotovitve in izpostavili, da so samo v zadnjih 20 mesecih podali več kot 350 naznanil ter ovadb policiji oziroma državnemu tožilstvu zaradi sumov kaznivih dejanj, prek 600 pobud oziroma zahtev drugim državnim organom zaradi sumov kršitev iz njihovih pristojnosti, uvedli več kot 90 prekrškovnih postopkov ipd ...

Posledice sistemske korupcije so po mnenju KPK očitne, zadnja ocena stanja iz letošnjega oktobra je dostopna tukaj: https://www.kpkrs.si/sl/komisija/letna-porocila.

''Vzbujanje vtisa in pričakovanj, da je komisija pristojna zadeve pripeljati do sodišča, po našem mnenju pomeni bodisi nepoznavanje njene funkcije in pristojnosti, bodisi zmanjševanje njene kredibilnosti z vzbujanjem pričakovanj v javnosti, ki jih komisija v okviru zakona ne more uresničiti, saj njene pristojnosti niso enake pristojnostim policije in državnega tožilstva,“ so zaključili.