Od sedemnajstih obtoženih v zadevi Balkanski bojevnik so bili včeraj obsojeni štirje: Anes Selman na deset let zapora, Marko Bublić na osem, Dejan Zupan na sedem let in Sandra Udrih na štiri. Vsi drugi s prvoobtoženim Draganom Tošićem, ki mu je tožilstvo očitalo vodenje slovenskega dela hudodelske združbe in povezavo z zloglasnim narkokraljem Darkom Šarićem, na čelu, so bili oproščeni vseh obtožb. »Nismo zmagali ne zagovorniki ne obtoženci, pač pa pravna država. Kajti civilizirana država ne obsoja nedolžnih ljudi,« je sodbo komentiral eden od dveh Tošićevih zagovornikov Luka Zajc. Na vprašanje, kolikšno odškodnino nameravajo zahtevati od države zaradi tega, ker je Tošić v priporu očitno neupravičeno preždel dve leti in pol, pa je Zajc odvrnil, da »odškodninski postopek ne bo obremenjeval davkoplačevalcev«.

Sodni senat pod vodstvom Gorazda Fabjančiča ni podvomil, da so Selman, Bublić, Zupan in Udrihova sodelovali v hudodelski združbi, ki se je ukvarjala s tihotapljenjem velikih količin kokaina iz južnoameriških držav in Južnoafriške republike v Italijo. Gre za združbo, ki so ji v letih 2008 in 2009 v Italiji zasegli tri pošiljke kokaina. Najprej 100 kilogramov, ki so jih našli v avtu slovenskega državljana Milana Puljarevića – v njegov avto je drogo naložil Zupan, Puljarević pa jo je nameraval predati Bubliću. Sledil je zaseg 76 kilogramov kokaina, v tihotapljenje katerega sta bila prav tako vpletena Zupan in Bublić, ter zaseg 214 kilogramov droge Stanislavu Udrihu, očetu obtožene Udrihove. Slednja je bila zadolžena za pridobivanje ponarejene dokumentacije in vozil. Prav tako je senat verjel italijanskemu skesancu Francescu Petrelliju, da je bil Selman eden od tistih, ki mu je prodajal velikanske količine kokaina. Tožilstvo je sicer trdilo, da je šlo za najmanj 450 kilogramov, medtem ko je sodišče menilo, da je to bolj sklepanje in da natančna količina ni znana. Selmanu, Bubliću, Zupanu in Udrihovi je grozilo od pet do 15 let zapora, prisodili pa so jim takšno kazen, kot je ustrezala njihovi vlogi v kriminalni združbi. V primeru Udrihove so upoštevali tako imenovana omilitvena določila in ji izrekli kazen pod najnižjo zakonsko določeno mejo, ker gre za mater samohranilko.

Kot je znano, je sodišče pred kratkim dokaze, ki so jih pridobili slovenski in srbski preiskovalci, ocenilo za nezakonite in jih izločilo iz sodnega spisa. Ostali so le dokazi iz Italije in Urugvaja. A tudi ti za veliko večino obtožencev niso bili usodni.

»Nobenih dokazov ni, da je bil Tošić povezan s kriminalnim delom združbe, ki je deloval v Italiji,« je poudaril sodnik Fabjančič in dodal, da to velja tudi za druge, ki jih je bremenil ta del obtožnice – Boštjana Kopčiča, Roberta Šabića, Miralema Lucevića in Đemajlija Mandjuko. Prav tako ni bilo mogoče zunaj razumnega dvoma dokazati vpletenosti Tošića, Jakoba Remškarja, Petra Khermayerja, Mirzeta Lucevića, Dragana Beljkaša, Selmana, Suzane Remškar in Zdenke Kondić v zaseg droge v Urugvaju – jeseni 2009 so namreč policisti na jahti Maui, v lasti hrvaškega državljana Anastazija Martinčića, našli več kot dve toni kokaina. Pri tem je bilo za sodišče odločilno pričanje srbskega skesanca Draška Vukovića iz vrha narkozdružbe, ki je zatrdil, da so bili vpleteni čisto drugi ljudje. Tudi navedbe tožilstva, da sta bila z Martinčićem, ki je v Urugvaju še vedno v priporu, v zvezi s kriminalnimi posli povezana tudi obtožena Valter Abramović in Tadej Poljak, so po mnenju sodišča brez dokazov.

Zaradi napake tožilstva na prostosti

Tožilki Blanka Žgajnar in Mateja Gončin sta obtoženim očitali tudi kaznivo dejanje hudodelskega združevanja. Fabjančič je dejal, da je bilo tožilstvu že rečeno, da je v tem delu obtožnica premalo konkretizirana, zato sta jo morali popraviti. A po mnenju sodišča pomanjkljivo. Fabjančič je zatrdil, da so v njej zakonski znaki kaznivega dejanja še vedno premalo konkretizirani, zato so vse obtožence v tem delu oprostili.

A kaže, da sta tožilki storili še eno napako. Po besedah Fabjančiča so zato, ker tožilstvo ni predlagalo podaljšanja pripora, z včerajšnjim dnem kljub obsodilni sodbi iz pripora izpustili Selmana, Bublića in Udrihovo (Zupan se je s prostosti zagovarjal že od vsega začetka). Na vprašanje, kako se je moglo zgoditi kaj takega, je po koncu sojenja Žgajnarjeva odgovorila, da je že v obtožnici predlagala pripor do pravnomočnosti sodbe. Za kazni, ki so jih prisodili Selmanu, Zupanu, Bubliću in Udrihovi, je dejala, da so prenizke. Sama je namreč za Selmana predlagala 17 let zapora, za Bubliča in Zupana 15, za Udrihovo pa osem. Glede oprostilnih sodb pa je povedala, da je bila odločitev sodišča po izločitvi srbskih in slovenskih dokazov pričakovana. Zdaj seveda sledi pritožba na višje sodišče.

Še dve združbi z Gorenjske

Največja doslej razkrinkana kriminalna združba, ki je tihotapila heroin, je padla leta 1998 v policijski akciji, imenovani Kolo. Šlo je za voznike tovornjakov z Gorenjske, ki so v posebej prirejenih rezervoarjih za gorivo tihotapili večje količine heroina iz Turčije prek Bolgarije v zahodnoevropske države. Vodjo tako imenovane gorenjske heroinske naveze Andreja Hartmana je kranjsko sodišče obsodilo na 14 let zapora, Ivan Vodnik je dobil leto manj, preostali obtoženci pa so bili obsojeni na zaporne kazni od dveh do treh let. Pri razkrinkanju kriminalne združbe, ki je imela razpredeno mrežo od Bolgarije in Turčije do Velike Britanije, sedež pa v okolici Kranja in Škofje Loke, so sodelovale policije več držav. Roki pravice se je po pobegu iz hišnega pripora najdlje izogibal Hartman, ki so ga prijeli šele decembra 2002 na slovensko-hrvaški meji.

Sredi letošnjega maja pa je močno odmevala policijska akcija na Gorenjskem, kjer so aretirali več deset osumljencev, domnevno vpletenih v preprodajo precejšnjih količin kokaina, hašiša in amfetamina. Glavno vlogo v letos razkrinkani narkozdružbi naj bi odigral Smajil Kučević, ki naj bi v začetku letošnjega leta celo organiziral prevoz in prodajo več kot štirih ton kokaina iz Nizozemske v Italijo. Poleg tega naj bi skupaj s sodelavci od sredine lanskega leta iz Španije, Bosne in Nizozemske dobavljal kokain, hašiš in amfetamin – v tem primeru naj bi hudodelska združba s prodajo droge zaslužila najmanj 1,6 milijona evrov. Kranjsko tožilstvo je obtožnico proti 25 osebam vložilo pred skoraj natanko mesecem dni.