Pred drugim krogom predsedniških volitev je vendarle čas, da poveš resnico o stricih iz ozadja, ki naj bi zrušili tvojo vlado, ker nisi bil pripravljen izpolnjevati njihovih zahtev, je predsedniškega kandidata Boruta Pahorja v odprtem pismu pozval nekdanji predsednik države Milan Kučan. Po njegovem prepričanju imajo namreč državljani pravico izvedeti, kdo upravlja državo iz ozadja. Zato je Pahorjev molk nepošten. »Z molkom obtožuješ,« je zapisal Kučan, ki je v tokratni predsedniški tekmi podprl Pahorjevega protikandidata Danila Türka.

Za »temeljno poštenost«

»Verjamem, da ti v volilni in morda tudi povolilni politični računici s politično desnico koristi, ko dopuščaš, da jaz in še kdo postajamo postranska škoda tvoje domnevne 'načelnosti'. Pa vendar mislim, da državljani in Slovenija tudi v volilnem času zaslužimo vsaj temeljno poštenost in odkrito besedo.« Sicer je po prepričanju prvega predsednika samostojne Slovenije obljuba o viziji povezovanja, s katero nastopa Pahor kot predsedniški kandidat, predvsem napoved pristajanja celo na politična podtikanja, ki jemljejo človeku dostojanstvo in ukinjajo kritično politično misel. Kučan je v odprtem pismu še navedel, da ni rušil Pahorjeve vlade, temveč je večkrat javno deloval za uspeh njenih prizadevanj. Ko pa je po neuspelih referendumih in razpadu koalicije postala operativno nesposobna, je takratnemu premierju v daljšem pogovoru iz oči v oči povedal, da ga ne more več podpirati, ker mu kot predsedniku vlade ni uspevalo zagotoviti potrebnega sodelovanja med ministrstvi ter dialoga s socialnimi partnerji. »Razen želje po dobrobiti za državo pri tem ni bilo ne stricev ne ozadij,« je zapisal Kučan, ki je včeraj tudi poudaril, da je vedno deloval odkrito in bil pripravljen za svoje delovanje tudi prevzeti odgovornost.

Pahor imen ne razkrije

Kot je znano, je Borut Pahor (tudi) pred prvim krogom predsedniških volitev večkrat govoril o vplivnih ljudeh v ozadju, ki jim je v času vladanja stopil na žulj, zato je moral predčasno končati mandat svoje vlade. »V meni in v mojih ukrepih na čelu vlade niso videli tistega, kar so pričakovali, to je regeneriranja njihovega položaja, vpliva in moči,« je poudarjal. Vendar pa imen teh vplivnih ljudi ni želel navesti. Verjame pa, da jih utegne javnost uganiti brez njegovega prišepetavanja.

Sodeč po včerajšnjem odzivu Pahor imen stricev iz ozadja tudi v prihodnje ne namerava razkriti, Kučanovo pismo pa je uvrstil v skupino »številnih odprtih pisem« v zadnjem času, v katerih se izražajo različna mnenja in stališča. Kar je sestavni del demokratičnega procesa. Ob tem je ponovil, da se v predsedniško kampanjo ni podal »proti komu ali čemu, temveč za ideje in vizije, v katere verjamem«. me