"Turčija, ki iskreno pozdravlja ta pomemben dosežek, znova priznava Sirsko nacionalno koalicijo kot legitimnega predstavnika sirskega naroda," je danes v Džibutiju izjavil turški zunanji minister Ahmet Davutoglu.

Sirske opozicijske skupine so v nedeljo v Dohi po večdnevnih pogajanjih oblikovale široko koalicijo proti vladi predsednika Bašarja al Asada, ki so jo poimenovale Sirska nacionalna koalicija. V dokumentu v 12 točkah so se med drugim zavezale, da bodo po mednarodnem priznanju oblikovali prehodno vlado. Za vodjo so izvolili zmernega muslimanskega klerika Ahmeda Moaza al Hatiba.

Novo koalicijo sta v ponedeljek naprej priznala Arabska liga in Svet za zalivsko sodelovanje, nato pa v torek kot prva zahodna država tudi Francija.

Sirski observatorij za človekove pravice je medtem sporočil, da je v 20 mesecih vstaje proti režimu predsednika Bašarja al Asada umrlo že več kot 39.000 ljudi. Med žrtvami je bilo 27.410 civilistov, 9800 vojakov in 1359 dezerterjev.

Izraelska vojska je sicer danes znova poročala, da so na Golansko planoto prileteli izstrelki iz Sirije. V incidentu, ki je zgodil v osrednjem delu planote, ni bil nihče ranjen, so sporočili v Jeruzalemu.

Izrael je pred dnevi prvič po začetku vstaje v Siriji marca lani odgovoril na izstrelke s sirske strani meje, in sicer s topniškim obstreljevanjem sirskega ozemlja.

Večji del Golanske planote je v vojni leta 1967 zavzel Izrael in Siriji je kljub poskusom ni uspelo dobiti nazaj. V skladu s premirjem iz leta 1974 je bila tam vzpostavljena tamponska demilitarizirana cona, ki je pod nadzorom ZN. Sirija vzdržuje civilno oblast na planoti, a vojaške operacije tam niso dovoljene.