Socialna in kulturna antropologinja Vesna Vuk Godina je za Dnevnik.si povedala, da se zaradi obveznosti demonstracij ne bo mogla udeležiti, sicer bi se jih zagotovo. ''Zoperstaviti se je potrebno neoliberalni politiki, ki jo uvaja vlada. Cilj demonstracij bi moral biti ustavitev posledic, ki jih plačujejo delavci. Po drugi strani pa mislim, da bi moral biti cilj demonstracij, da se pokaže, da je o ekonomskih politikah treba in nujno razpravljati, ker ne gre za ekonomske politike, ampak gre za politično-ekonomske politike. Ne razpravljamo samo o ekonomiji, ampak o tem, v kakšni družbi moramo živeti.'' Dejala je, da je potrebno jasno postaviti pod vprašaj tezo vlade, da so njeni ekonomski ukrepi edina možnost za Slovenijo. Edina možnost so samo v sedanjem razmerju moči. ''Dokler bo takšno kot je, druge ekonomske politike ni mogoče voditi. Ni pa to edino možno razmerje političnih moči v družbi in to tudi ni edina družba, v kateri lahko živimo,'' je dejala Vesna Vuk Godina.

Aktivist za človekove pravice LGBT Mitja Blažič se demonstracij ne bo udeležil, ker ga v soboto ne bo v Ljubljani. Na vprašanje, ali bi se jih drugače udeležil, je dejal: ''Absolutno da. Trdno sem prepričan, da je treba brezsramno ukinjanje težko priborjenih socialnih in delavskih pravic ustaviti. Za globalno gospodarsko krizo je kriv kapital, zdaj pa jo poskuša 'rešiti' prav povzročitelj, kakopak, na plečih drugih. In kako naj bi jo 'rešil'? Tako, da bi vzpostavil še agresivnejši in še bolj izkoriščevalski neoliberalni kapitalizem. Kot bi gašenje požara zaupali piromanu. Saj nismo neumni.''

Demonstracije podpira tudi Rok Terkaj, ki se bo demonstracij tudi udeležil. Terkaju se zdi pomembno zavedanje ljudi, da je moč v njih. ''Zavedanje o tem, da so potrebne spremembe na ta način, da je potrebno gledati, kakšni bodo naša država, Evropa in planet čez tisoč let. Za naše zanamce moramo pustiti lepši svet, ali vsaj takšen, kakršen je bil. Zato se mi zdijo demonstracije dobre. Prav je, da se ljudje aktivirajo.'' V politična vprašanja se ne namerava spuščati, a bi rad, da bi bilo vse bolj pošteno in da bi ljudje odgovarjali za svoja dejanja ter krizo, ki je nastala.

Na demonstracije tudi bralci Dnevnik.si

Na družbeni mreži facebook smo naše bralce povprašali, ali se nameravajo udeležiti demonstracij in zakaj da oziroma ne. Večina je na prvi del vprašanja odgovorila pritrdilno, nekateri pa so še pojasnili zakaj.

Miha Čuk se bo demonstracij udeležil, ker mu ni vseeno, da namesto zmanjšanja socialnih razlik oblast te povečuje. ''Kdor ne dela naj ne je, dobesedno, nam sugerira oblast v neoliberalistični maniri neformalne ekonomije in korupcije ustroja države. Sindromu lastnikov in podložnikov se bom uprl vedno, ker je po mojem prepričanju več lenuhov z nizko samopodobo in na splošno nerazgledanostjo vpetih v sistem, ki samo odločajo o "sistemskih rešitvah" ter svoj obstoj po birokratski logiki vedno znova upravičujejo s številom podrejenih in sproduciranih dokumentov. O vsebini se ne govori, ampak se naj dela,'' je zapisal Čuk. V socialne razlike, ki temeljijo na sugerirani podrejenosti in na zanemarjenem dostojanstvu posameznika, ne verjame. ''Še več: prepričan sem, da smo priča prefinjeni psihološki igri pri kateri imajo pobudo nerazgledani izobraženci, ki na sebi lasten način organizirajo svojo okolico, da niso ogroženi od bolj sposobnih, ki bi jim utegnili odvzeti nabildano samopodobo in bi se utegnilo pokazati, da ni nič boljši od tistega, ki je moral delati zastonj, ker je uradnik po sugestiji lastnika tako uredil zakonodajo.''

V soboto se bo v Ljubljani mudil tudi Jure Korošec. ''Tule imamo eklatanten primer genocida nad lastnim narodom z uničevanjem izobraževanja, zdravstva, celotnega standarda, načrtnim uničevanjem nekdaj cvetočega gospodarstva in prikrivanja največjih barabarij, ki so se začele s preprodajo smrti (orožja) leta 1991,'' je zapisal.

Prišel bo tudi Branko Žele, a ne kot sindikalist, temveč član civilne iniciative Vstanimo. Janez Podgorelec, ki zaradi popolnoma izčrpanega podjetja, ki je šlo v stečaj, ostal brez dela. ''Gospod D. D. nam dolguje šest plač, dva regresa, odpravnine in še marsikaj drugega. Čeprav sem hodil od Poncija do Pilata ni bilo pravega odziva'' je pojasnil. Kje je to pravna ali kakšna podobna država, se je vprašal naš bralec in dodal, da bo na demonstracije prišel kot posameznik.

Krizo, ki so jo povzročile finančne elite, vlada rešuje izključno na ramenih ljudi

Mirovni inštitut je v sporočilu za javnost izpostavil, da krizo, ki so jo povzročile finančne elite, vlada rešuje izključno na ramenih ljudi. Kot poudarjajo, krizni ukrepi vlade povečujejo brezposelnost in rušijo temelje socialne države, obenem pa z lahkoto omejujejo in ukinjajo trdo priborjene delavske pravice. Poleg tega po njihovem mnenju ukrepi znižujejo pravice sedanjih upokojencev, mladim pa jemljejo upanje, da bodo kdaj lahko delali na dostojnih in varnih delovnih mestih.

Ob tem inštitut opozarja, da številni predpisi, ki se sprejemajo po hitrem postopku, le še povečujejo revščino in neenakost. Znova je treba zahtevati splošni dostop do zdravstva, izobraževanja, znanja, informacij, kulture, umetnosti, skratka dostop do skupnega za vse, še poudarjajo v inštitutu.

Največja žrtev krize je tudi univerza

Skupnost FDV pa v sporočilu za javnost poziva ljudi k udeležbi na demonstracijah, ker je po njihovem mnenju ogroženo poslanstvo delavcev in delavk v visokem šolstvu in raziskovanju. Obenem poziva zaposlene na univerzah, da kot učitelji, raziskovalci, strokovni delavci in študenti nikakor ne smejo pristati na politiko vlade, katere namen je po njihovih besedah znižati izobrazbeno raven prebivalstva.

Kot namreč izpostavljajo, je med največjimi žrtvami krize univerza. Ob tem opozarjajo, da zmanjšanje proračunskih sredstev za univerzo prinaša krčenje programov in odpuščanja, obenem pa je hud udarec po delavskih in socialnih pravicah zaposlenih.

Na demonstracije tudi izbrisani

Izbrisani, združeni v društvu Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov, se bodo v znak solidarnosti in podpore pridružili sindikalnim demonstracijam.

Stranka Zares je na svoji uradni spletni strani izrazila podporo demonstracij in vse zainteresirane pozvala, da se jih udeležijo. V stranki Zares so izpostavili, da že skoraj dve leti opozarjajo na narodno gospodarsko in socialno pogubne politike ekstremnega varčevanja, „ki razslojujejo slovensko družbo in ji odvzemajo priložnosti za gospodarski in družbeni napredek.“ Opozarjajo tudi na potrebo po družbenih in političnih reformah in pa na vlaganje v ljudi.