Po poročanju egiptovske tiskovne agencije je palestinski predsednik Mahmoud Abbas pozval k nujnemu srečanju Arabske lige, na katerem bi govorili o napadu v Gazi.

„Izraelska vojska je napovedala vojno v Gazi, zaradi česar bo nosila odgovornost za smrt Ahmeda Džabrija,“ je po napadu v izjavi za javnost zapisal Tahar Eanono, predstavnik oblasti v Gazi. Po navedbah očividcev je bil Džabari na poti z avtomobilom v mesto Gaza, ko je njegovo vozilo razneslo. Hamasova policija je bolnišnico, kamor so s prizorišča eksplozije prepeljali najmanj eno truplo, zaprla.

K takojšnjemu koncu napadov na palestinske voditelje je pozval tudi Egipt. Zunanji minister Mohamed Kamel Amr je Izrael tudi posvaril pred posledicami za regionalno stabilnost, če bo Izrael nadaljeval z napadi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na vrhu seznama najbolj iskanih oseb

Džabari je bil dolgo časa na vrhu seznama najbolj iskanih oseb, saj mu je Izrael pripisoval odgovornost za vrsto napadov, pa tudi za ugrabitev vojaka Gilada Šalita leta 2006. Kot poroča ameriška tiskovna agencija AP, predstavlja današnji dogodek dramatičen ponoven začetek izraelske politike usmrtitev palestinskih vojaških voditeljev.

Operacija proti terorističnim ciljem

Kmalu po omenjeni eksploziji so izraelska letala obstreljevala še številne druge tarče na območju Gaze, med drugim dve Hamasovi vadišči in skladišče orožja. Zdravniške službe so potrdile, da je v letalskem napadu umrlo še deset ljudi, med njimi dva otroka, 35 pa je ranjenih. Kot je povedala Lejbovičeva, izvajajo "operacijo proti terorističnim ciljem na območju Gaze, proti Hamasu, Islamskemu džihadu in drugim", katere cilj je "onesposobiti" njihove zmožnosti.

Usmrtitev Džabarija in drugi napadi sledijo najnovejšemu valu raketiranja juga Izraela z območja Gaze, ki so mu sledili napadi izraelskih letal na Gazo. Po štirih dneh je bilo v torek sicer že videti, kot da se situacija umirja, a po današnji usmrtitvi se bo verjetno znova razplamtela, piše AP.

Učinkovito orožje zastraševanja

Zagovorniki politike načrtnih usmrtitev v Izraelu poudarjajo, da so te učinkovito orodje zastraševanja, da jih spremlja manj zapletov in kolateralnih žrtev kot kopenske vojaške operacije ter da preprečujejo nove napade, saj odstranijo njihove glavne načrtovalce.

Kritiki po drugi strani menijo, da ta politika za sabo povleče maščevanje ter da skrajneže spodbuja k usmrtitvam izraelskih voditeljev. Opozarjajo še, da gre pri tovrstnih napadih za zunajsodne usmrtitve.