Organizatorji demonstracij proti načinu reševanja krize pričakujejo na tisoče ljudi, na današnji novinarski konferenci pa so poudarili prizadevanje za miren potek protestov.

K udeležbi na protestu poziva tudi Zveza civilnodružbenih organizacij Slovenije za pravičnost, enakopravnost, solidarnost in trajnostni razvoj (Cos). Državljane pozivajo, da s svojo prisotnostjo izrazijo nasprotovanje skorumpirani in nesposobni politiki. Protest bo po mnenju zveze vseslovenski upor proti politikom, ki bi morali biti predstavniki ljudstva, pa so se obrnili proti njemu. »Izrekamo ultimat nadaljnjim napadom na demokratično državo, na zahrbtno uvajanje totalitarnih manir, na samovoljno in vsiljeno ukinjanje protifašističnih simbolov in na poskuse, da bi nas sprli med sabo,« so zapisali v izjavi za javnost.

Poziv mladih

Pred dnevi so na demonstracije pozvali predstavniki Sindikata Mladi plus, Iskre, Študentske organizacije Univerze v Ljubljani ter že omenjeno Gibanje za dostojno delo in socialno družbo.

Sekretarka Sindikata Mladi plus Dalia Cerovšek je poudarila, da imajo mladi, ki šele vstopajo na trg dela, malo možnosti in nemogoče pogoje. Vladi naj bi že večkrat ponudili nabor potencialnih rešitev. »Ker takšni ukrepi še niso bili sprejeti, se bomo tudi mi udeležili demonstracij,« je pojasnila.

Hana Šanca iz Študentske organizacije Univerze v Ljubljani je izpostavila, da v Sloveniji položaj študenta še vedno ni celovito urejen. Na ŠOU apelirajo na politične elite, naj reševanje problematike mladih vzamejo kot prioritetno še pri drugih tematikah, in ne zgolj pri reševanju trga dela, kar sicer pozdravljajo.

Podobnega mnenja je Marko Funkl iz Gibanja za dostojno delo in socialno družbo. »V znak protesta proti takšnemu odločanju v zadnjih letih se bomo pridružili demonstracijam. Tja vabimo vse mlade, delavce v nestalnih oblikah dela, brezposelne in nasploh vse, ki želijo živeti v solidarni državi s posluhom za vse generacije.«

Pri Iskri bodo na protestih sodelovali zato, ker zavračajo vse pogosteje slišan očitek, da so študentje apatični in jih družbeno-politična vprašanja ne zanimajo, je dejal Aljoša Slameršek. Prav zato so pozvali vse študente, naj se udeležijo protesta.

Vlada vodi državo v vse večje težave

V Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) ugotavljajo, da vodi vlada državo v vse večje težave, saj povzroča povečevanje revščine. »Politika zategovanja pasu krizo samo poglablja in peha ljudi v brezizhoden položaj, vlada s strašenjem 's tujimi vladarji' ustvarja izredne razmere in tako spreminja temeljne družbene vrednote in sisteme po volji kapitala. Zato bomo združeni upokojenci na demonstracijah 17. novembra na Kongresnem trgu v Ljubljani odločno povedali, da si ne želimo vrednot, ki nam jih vsiljujejo vladajoče elite in kapital,« še navajajo v SUS.

Demonstracij se bo udeležil tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). Solidarnost s slovenskimi delavci sta izrazili tudi mednarodni organizaciji Izobraževalna internacionala (Education Internacional), ki predstavlja glas več kot 30 milijonov zaposlenih v izobraževanju z vsega sveta, in evropsko združenje zaposlenih v izobraževanju ETUCE.

V visokošolskem sindikatu so člane pozvali, da k udeležbi pozovejo tudi študente. Opozarjajo na "stihijsko razpadanje sistema javnih uslužbencev". Po njihovem mnenju se je treba "načrtnemu uničevanju in sočasni privatizaciji javnih storitev zoperstaviti z jasno artikuliranimi zahtevami". Uveljavitev teh zahtev se je treba lotiti na organiziran način in po potrebi s klasičnimi oblikami sindikalnega boja, so zapisali.

Opozorili so tudi na po njihovem mnenju protizakonite posege v pravice zaposlenih na vseh treh javnih univerzah. Kot navajajo, so pristojnemu ministrstvu že napovedali pripravo predloga pravičnejše umestitve visokošolskih delavcev v sistem javnih uslužbencev. "Če v razrezu proračunske postavke za visoko šolstvo ne bo radikalnih popravkov, bomo ob sprejemanju proračuna izvedli opozorilno stavko, v nadaljevanju pa za obrambo pravic zaposlenih v javnem visokem šolstvu uporabili vse razpoložljive oblike pritiska," so napovedali.

Proti škodljivim zakonom

K udeležbi na sobotnih demonstracijah so pozvali tudi v neparlamentarnih strankah LDS, TRS in DSD, kjer nasprotujejo vladnim "nedemokratičnim načinom sprejemanja škodljivih zakonov po nujnem in skrajšanem postopku". Demonstracij se bodo udeležili tudi predstavniki visokošolskega sindikata ter Gibanja za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva.

V LDS, Stranki za trajnostni razvoj Slovenije (TRS) in Demokratični stranki dela (DSD) so v skupnem sporočilu zapisali, da vlada "z manipulacijami ob referendumskih pobudah preprečuje izražanje ljudske volje, z grožnjami in ustrahovanjem sili državljane v pokorščino lažem, z izkrivljenim prikazovanjem ekonomske situacije države pa v odpovedovanje pridobljenim delavskim pravicam in v revščino".

Po njihovih navedbah vlada Janeza Janše "z največjo hitrostjo nadaljuje uničevanje Slovenije, ki ga je začela v svojem prvem mandatu 2004 - 2008". V strankah zato pozivajo svoje člane in druge državljane, da se v čim večjem številu udeležijo protestov in tako izrazijo nasprotovanje "metodam in vsebini rešitev, s katerimi skuša sedanja oblast razgraditi standarde demokracije in nas zapeljati v drugo republiko".

Glavni organizatorji sobotnih demonstracij so Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacija novih sindikatov Slovenije - Neodvisnost, Študentska organizacije Slovenije in Zveza društev upokojencev Slovenije.